Започва търговията с млечни квоти

05.08.2010 | 12:16
по статията работи:
Съществуват два вида индивидуални квоти. За настоящата квотна година са определени три фиксирани цени
Започва търговията с млечни квоти

За втора поредна година производителите на мляко ще могат да търгуват с квоти. Държавен фонд "Земеделие" - Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) стартира процедурата за покупко - продажба на млечни квоти на фиксирани цени - т.нар. квотна борса съгласно Наредба № 23.

За настоящата квотна 2010 - 2011 година министърът на земеделието и храните утвърди със заповед фиксирана цена от 0.15 лв. за килограм краве мляко с масленост 3,8 % за доставки и фиксирана цена от 0,15 лв. за килограм краве мляко за директни продажби. През миналата година цената бе по- ниска с 0.05 лв. на килограм квота.

ДФЗ - РА е междинното звено, през което се осъществява покупко - продажбата на индивидуални млечни квоти между производителите на мляко. Целта на процедурата е да осигури на млекопроизводителите, които искат да разширяват дейността си на пазара, допълнително количество квота. Същевременно от квоти се освобождават производителите, които не могат да ги реализират на пазара.

От 1 до 30 Август заявления в ДФЗ-РА могат да подават производителите на краве мляко, които желаят да закупят индивидуална млечна квота. От 1 Септември до 15 Ноември заявления ще подават и производителите, желаещи да продадат индивидуалната си млечна квота.

Заявленията се подават в Областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие" - в отделите "Прилагане на схеми и мерки за подпомагане" по адрес на регистрация на физическото или юридическо лице. Образци на заявленията са публикувани на електронната страница на Държавен фонд "Земеделие".

За периода 2009-2010 г., през който за първи път се прилагаше т.нар. квотна борса, през ДФЗ-РА са продадени и съответно закупени млечни квоти на обща стойност 641 228, 70 лв.

Покупко - продажбата на квоти е част от квотната система. Квотната система е въведена в страните от Европейския съюз като механизъм, чрез който да се постигне оптимален баланс между търсене и предлагане, както и да се стимулира консумацията на мляко и млечни продукти. Всяка страна - членка има разпределена национална квота, от която производителите получават индивидуалните си квоти, разпределени за дадено стопанство. За текущия квотен период националната млечна квота за България е 1 018 651,458 тона. Разпределението на националния резерв се извършва от Министерство на земеделието и храните.

Съществуват два вида индивидуални квоти:

  • Квота за доставки - всяка доставка на мляко от производител на изкупвач;
  • Квота за директни продажби - всяка продажба или предаване на мляко, която се извършва директно от производителя към потребителя.

Всеки отделен производител, в зависимост от нуждите на своето стопанство, може да притежава и двата вида квота, информира фонд "Земеделие".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...