Износът на България към основните търговски партньори извън ЕС пада

10.12.2014 | 15:55
по статията работи: Десислава Маданска
Най-голям спад бележи експортът към Китай и Русия
Износът на България към основните търговски партньори извън ЕС пада
Снимка: Thinkstock/Guliver

Износът на България към основните търговски партньори извън Европейския съюз пада. Най-голямо е намалението при Китай, където експортът на български стоки и услуги е паднал с близо 15% за година. При Русия, която също влиза в Топ 3 на държавите, към които страната ни изнася най-много, понижението е с близо 9%. Това става ясно от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Заради санкциите на Запада срещу Русия поради кризата в Украйна, в началото на август Москва забрани вноса на плодове, зеленчуци, месо, риба, ядки мляко и млечни продукти от САЩ, ЕС, Автстралия, Канада и Норвегия. Няколко седмици по-късно от списъка бяха премахнати безлактозно мляко, малки атлантическа сьомга и пъстърва, картофи за посев, лук, сладка царевица хибрид и грах за посев, биологически активни добавки, витамини и овкусители.

От данните на статистиката става ясно още, че през периода януари - октомври 2014 г. износът на България за трети страни намалява със 7,1% спрямо същия период на 2013 г. и е в размер на 13.5 млрд. лeвa. Основни търговски партньори на България остават Турция, Сингапур, Руската федерация, Китай, бившата югославска република Македония и Сърбия, които формират 53% от износа за трети страни.

Вносът на България от трети страни за първите десет месеца на годината намалява с 2,8% спрямо същия период на 2013 г. и е на стойност 16,5 млрд. лeвa. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Украйна.

Външнотърговското салдо на България с трети страни през периода януари - октомври 2014 г. е отрицателно и е на стойност 2,992 млрд. лв.

При износа на България за трети страни през първите десет месеца на 2014 г. в сравнение със същия период на 2013 г. най-голям ръст е отбелязан в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”. Най-голям спад се наблюдава в секторите „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)” и „Минерални горива, масла и подобни продукти”.

При вноса от трети страни най-голямо процентно увеличение е отчетено в секторите „Артикули, класифицирани главно според вида на материала” (15.3%) и „Машини, оборудване и превозни средства”, а най-голям спад - „Минерални горива, масла и подобни продукти”.

Търговия на България с трети страни и ЕС - общо

През периода януари - октомври 2014 г. от България са изнесени стоки общо на стойност 35.9 млрд. лв. и спрямо съответния период на 2013 г. износът намалява с 1,4%.

През октомври 2014 г. общият износ възлиза на 4 млрд. лв. и се увеличава с 1,9% спрямо същия месец на предходната година.

През периода януари - октомври 2014 г. в страната са внесени стоки общо на стойност 42,4 млрд. лв. или с 0.9% повече спрямо същия период на 2013 година.

През октомври 2014 г. общият внос се увеличава с 4,4% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 4,7 млрд. лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...