Политиката на БНБ по казуса "КТБ" - просто да чака някой да дойде и да предложи някакво решение, включително това чакане на инвеститора, според мен, е несериозна. Това е българска банка и инициативата трябваше да бъде от страна на отговорните наши институции. Това заяви в интервю за БНР икономистът Ганчо Ганчев.
По думите му са съществували възможности за привличане на международни институции, които да участват в рекапитализацията, включително на Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон и Международната финансова корпорация.
Това са институции, които имат възможност да инвестират в капитала на банки, но за да стане това трябва да има ясен план за стабилизирането на КТБ. Този план можеше да се разработи само от БНБ, каза икономистът.
Това изискваше една много целенасочена дейност, избягване на негативните последици свързани със закриването на една голяма банкова институция, включително загубата на депозити на фирми и държавни предприятия в тази структура, каза още той.
Междувременно стана ясно, че До десет дни вложителите в КТБ ще подпишат договор с разследващата швейцарска компания ССI, която трябва да установи кой е виновникът и поръчителят на фалита на КТБ.
По думите на Божидар Томалевски от Инициативния комитет на пострадалите вложители в банката в полунощ на 20 юни, само за 11 минути от КТБ са били извършени транзакции за 100 000 000 лв. в различни валути.