Икономист прогнозира тежко финансово десетилетие до 2020 г.

15.11.2011 | 11:31
по статията работи:
Обемът на лошите кредити ще продължи да расте, прогнозира Димитър Иванов
Икономист прогнозира тежко финансово десетилетие до 2020 г.

Тежко финансово десетилие до 2020 година прогнозира макроикономистът проф. Димитър Иванов пред „Дарик радио". Той подчерта, че е налице една правилна предпазливост и консервативност в проектобюджета на България за 2012 година. Иванов обаче разкритикува кабинета за това, че, както този бюджет, така и миналите два, следват основно политиката за затягане на коланите, което води до рецесия и липса на икономически растеж в страната.

"Още в следващата година в България ще продължи да расте обемът на лошите задължения на банките, виждаме увеличаване на държавния дълг, ще има ново кредитно засушаване и по същество ликвидна криза в страната", прогнозира проф. Димитър Иванов. "Ще има продължаващ спад на потреблението, лихвите по депозитите твърдо ще намалеят още", допълни той.

"Не може една икономика да живее само на основата на инжекции и на изкуствено дишане от еврофондовете", смята проф. Иванов. Според него е налице засилване на процеса на обедняването в България. Реалната покупателна способност ще продължи да спада - инфлацията в страната ще се повиши особено за вносните продукти и суровини. Няма откъде да дойде потреблението, а то е основният индикатор дали излизаме от кризата, отбеляза още икономистът.

Запитан трябва ли и в каква валута да пестят българите проф. Иванов посочи, че те трябва да залагат на българския лев, защото това харчат в страната. Ситуацията с еврото е изключително нестабилна и рискова и затова трябва да се потърсят по-стабилни валути - като швейцарския франк, американския долар и британската лира донякъде, препоръча още Димитър Иванов.

"България не е оазис, ЕС е нашият основен пазар и всичко, което се случва в Европа, силно ни засяга. За съжаление и този и предишните два бюджета са бюджети еднодневки, без системност, бюджети година за година, зашивайки дупките на чорапите", коментира още Иванов.

Въпреки това той призна, че е налице една правилна предпазливост и консервативност в проектобюджет 2012, защото се цели да се запази крехката финансова стабилност на макрониво. На микрониво финансовата стабилност отдавна е изтърбушена, всичко е изгнило вътре в икономиката", отбеляза обаче икономистът. Той подчерта, че въпреки всичко в проектобюджета за догодина има буфери за гъвкавост, пише Dariknews.bg.

Проф. Димитър Иванов подкрепи решението на кабинета за увеличаването на минималната работна заплата на 290 лева от май догодина. Пенсионната реформа според него обаче трябва да се погледне по-системно и да не се прави на парче. Този бюджет няма да реши "мъката в икономиката ни".

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...