Инфлацията в България през февруари остана на нивото от януари, но нарасна на годишна база с най-солидно темпо от средата на 2013-а година, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
На месечна база индексът на потребителските цени (CPI) през февруари остана без промяна спрямо януари, когато нарасна с цели 1,3 на сто. На годишна база обаче инфлацията се ускори до 1,7% (спрямо февруари 2016-а) след повишение с 1,4% месец по-рано. Това представлява най-високо ниво на годишната инфлация в нашата страна от юни 2013-а година насам.
Инфлацията от началото на годината (февруари 2017-а спрямо декември 2016-а) се повиши с 1,3%, докато средногодишната инфлация за периода март 2016-а - февруари 2017-а спрямо периода март 2015-а - февруари 2016-а година се понижи с 0,5 на сто.
Цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки се увеличават през февруари с 0,2% спрямо януари, цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия остават на равнището от предходния месец, докато тези на облеклото и обувките намаляват с 2,0%, а цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива се повишават с 0,4 на сто.
Цените в здравеопазването се увеличават на месечна база с 0,1%, тези на транспорта нарастват с 0,4%, докато цените при съобщенията се понижават с 0,1%, показват данните на НСИ.
Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през февруари също остана на нивото от началото на годината, след като през януари нарасна с 0,7 на сто, докато годишната хармонизирана инфлация се ускори до 0,9% от 0,4% през предходния месец.
Данните за февруари са пореден ясен знак, че през настоящата година българската икономика ще успее да се измъкне от състоянието на дефлация или на ценова стагнация, в което се намираше от август 2013 година насам.