Капиталът на банките изчерпва резервите

11.02.2005 | 08:14
по статията работи: econ.bg
Пораждат се предпоставки за просрочени класификации



Ръстът при потребителските кредити е най-голям - 145%. Ипотечните заеми нарастват с 87.57%, а търговските с 41.28%. Пропорцията на кредитния портфейл е непроменена, като над 65% от портфейла са търговски кредити. Качеството на кредитите остава високо, каза Стоян Манолов от управление Банков надзор на БНБ. Най-рисковата група - необслужвани, са 2.03%. Въпреки това се наблюдава пораждане на предпоставки за просрочени класификации.

Качеството на активите остава добро. Ръстът на класифицираните активи през м.г. е 38.60%, като се доближава до тримесечния ръст на кредитите. Налице са случаи на недобра банкова практика, резултат от борбата за добрите клиенти. Стремежът за пазарен дял довежда до въвеждане на продукти преди разработването и прилагането на правила за управление на риска при прилагането им.

При относително постоянно ниво на капитала другите основни балансови агрегати отбелязват стабилен растеж. Активите са нараснали с 43, кредитите с 47, а капиталът само с 4.85%. Степента на риск на активите е висока - 60.72%. Капиталовата позиция на системата постепенно изчерпва резервите си за подкрепа на растежа и остротата на основните рискове. Към края на 2003 г. капиталовият излишък в системата е бил 695 млн. лв., а в края на 2004 г. той е 343 млн. лв. Налице е и един скрит финансов ресурс - печалбата на банките за 2004 г. е 432 млн. лв., като само 15% от нея е вкарана в капиталовата позиция. Тази печалба не е равномерно разпределена между банките - над 50% от нея са съсредоточени в трите най-големи по размер на активи банки - Булбанк, Банка ДСК и ОББ. Това означава, че не всички банки са еднакво капиталово подкрепени, обясни Стоян Манолов.

Доходността на банковата система е добра и е адекватен източник за капитала. Възвръщаемостта на активите бе 2.43%, а възвръщаемостта на капитала - 20.63%. От подобряване се нуждае ефективността на системата - към края на м.г. тя е 63.04%. Това показва, че банковата ни система не е достатъчно конкурентоспособна в сравнение със страните от Централна и Източна Европа.

Според Димитър Костов, председател на Асоциацията на търговските банки, все още има потенциал за растеж на банковото посредничество у нас - нивата на съотношение на кредити, депозити и активи спрямо БВП все още са ниски. Те са съответно 35, 44, 65%. За сравнение в ЕС съотношението активи/БВП е 260%, а за новоприсъединилите се страни то е 80%. Според него кредитирането не е единственият фактор, влияещ върху динамиката на платежния баланс. Основният фактор е преструктурирането на икономиката, което не би могло да се извърши без дефицит по текущата сметка, обясни той, като посочи важността на фискалната дисциплина и на осъществяването на структурните реформи. /в-к Пари

ECON.BG

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...