Кариера обрича на гибел две пернишки села и Вискяр планина

07.02.2007 | 12:57
по статията работи: econ.bg
"Няма да допуснем взирове в нашия район", заявиха и от двете села

 

Инициираната от депутатката Татяна Калканова среща между инвеститори, представители на МРРБ, МОСВ, РИОСВ, общинската управа на Перник и на представители на селата Вискяр и Расник и Клуба по делта и парапланеризъм вчера, буквално прерасна скандал.

Проблемът, който двете страни коментираха беше да я има ли или не кариерата за инертни материали от находишето "Бремор", разположено в югоизточната част от билото на Вискяр планина.

Тук, според сключения вече концесионен договор ще се добива изключително ценния трахеандезит, който се използва за повърхностния слой на асфалтовите настилки. Ако кариерата, за разработката, на която концесията е дадена столичната фирма "Грит Морел" ЕООД, заработи, ще носи на собствениците си изключителни печалби с оглед стартиралото строителство на магистрала "Люлин".

Според изложените на срещата вчера факти, стана ясно, че целият законов път за реалния добив е вече извървян и може да започне първият етап от разработката върху площ от 167 дка, което нажежи до червено страстите и скандалът избухна.

"Няма да допуснем взирове в нашия район", бяха категорични представителите на клуба и двете села.

Според тях районът около бъдещата кариера е единствената вододайна зона за двете села и разработките направо ще я унищожат. Площта на концесията попада в границите на орнитологичната зона "Мещица", която е от международно значение за опазване на застрашени от изчезване растителни и животински видове.

През 2006 година Българското дружество за защита на птиците предложи, съгласно Закона за биологичното разнооблазие създаването там на специална защитена зона за птиците като част от националната екологична мрежа и екологична мрежа "Натура" 2000.

Идеята беше подкрепена от жителите на двете села, което поискаха цялата Вискяр планина да бъде включена в мрежата. Въпреки това районът на концесията, договорът за която е подписан още преди две години, беше изключен именно по тази причина от защитената зона.

Без последствие остана и доводът, че спорната територия няма ОВОС, а от РИОСВ твърдят, че оценката не е необходима, тъй като става дума за терен, по-малък от 25 хектара.

Така, дупки в законовата уредба обричат на гибел две села и цяла една планина, са категорични местните хора, които се заканват, че по никакъв начин няма допуснат унищожаването им.

Засега случаят е с отворен финал. Народната представителка Татяна Калканова ще се срещне с жителите на двете села до края на месеца, като се ангажира да уточни точните граници на терена, включен в концесионния договор. Възможностите обаче да се промени тревожната и не по-малко скандална ситуация е почти нулева. /в. "Съперник"


 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...