Близо 2 млн. души в Китай работят като онлайн контрольори, сочи официален доклад, публикуван миналата седмица от държавната медия „Пекин нюз“. Тази бройка, която е значително по-голяма от 1,5-те милиона редовни военнослужещи в китайската армия, показва внушителните мащаби на интернет цензурата в комунистическата държава, коментират от "Машъбъл".
Въпросните професионалисти следят онлайн коментарите и постингите, които близо 500 млн. интернет потребители в страната публикуват в социалните мрежи. В последствие тази информацията бива предоставяне на държавата или на частни компании.
Стряскащата статистика показва в каква огромна индустрия се е превърнало следенето и опитът на контрол върху интернет потребителите в Китай. Стига се дори до там, че официалният орган на китайската компартия „Женмин жибао“ (в превод „Народния ежедневник“) да организира четиридневни обучителни семинари, на цена от 650 долара.
В тях студентите ще бъдат обучавани в техники за следене и анализ, като накрая ще бъдат сертифицирани като „анализатори на общественото мнение“. Веднъж преминали курсовете, те ще могат да си намерят работа работа в китайското министерство на пропагандата, частните компании, новинарски уебсайтове или фирми, занимаващи се PR.
Следенето на социалните медии – действие, чиято основна цел е социалната стабилност, се е превърнало във „машина за правене на пари за местните власти и компании“, казва Гуебин Йънг, професор по социология и комуникации от университета в Южна Калифорния. Той дава пример с компании, които платят солидни суми на експерти по мониторинг, за да изтрият негативни статии и коментари за тях или дори да блокират цели термини при търсене в мрежата.