Комасацията увеличава цената на земята близо два пъти

13.07.2015 | 16:57
по статията работи: econ.bg
Най-ефективно се обратва земя, която е между 40 и 50 декара
Комасацията увеличава цената на земята близо два пъти
Снимка: Thinkstock/Guliver

Комасацията на земеделската земя увеличава цената й близо два пъти. Това заяви Кирил Стоянов, началник отдел „Държавен поземлен фонд и комасация“ в земеделското министерство. По думите му в някои райони тя поскъпва по-бавно от гледна точка на това, че се намаляват транспортните и административните разходи.

Той посочи, че уедряването на земята би било по-лесно, ако имотите са по-големи. Към момента у нас те са средно по 5,5 декара. За да е ефективно производството обаче, имотът трябва да е поне 40-50 декара.

„Ако вземе за пример Холандия, където е проведена цялостна комасация, почти всички стопанства са със среден размер около 40 и 50 декара и са разположени на едно място. Там, където е фермата или стопанството, са разположени и всички имоти”, посочи експертът.

Той добави, че въпреки явните ползи, много от стопаните все още не са убедени от необходимостта от окрупняване на земите. Голяма част от тях дори предпочитали, ако не могат да се грижат за тях, да ги продадат. Според Стоянов това се дължи на недостатъчната информираност.

„Тъй като в продължение на 20 години министерството земеразделяше и все още негативите на това земеразделяне не са отминали, не може да се приложи принудителен метод на комасация и тя ще се осъществява напълно доброволно”, обясни Стоянов.

Според изследвания, проведени в Австрия и Германия, посветени на това как трябва да изглежда един земеделски имот, за да е оптимално ползването му, е достигнато до експерименталния извод, че имотите трябва да са между 40 и 50 декара и да бъдат правоъгълни.

Експертът посочи, че оптималният вариант за добро производство е съотношението между късата и дългата страна да е 1 към 5. Тогава земеделската техника е най-икономична и имотът се обработва най-лесно, като се достигат и максимални добиви.

„Ако е над този размер, земеделското производство не става по-икономично, а под този размер, вече разходите за гориво и обработка са драстични. Още повече, че имотите трябва да са близко един до друг, а в България това не е така. При овощните насаждения, подходящата площ е между 20 и 30 декара, за да е оптимално производството”, обясни още Стоянов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...