Във връзка с проект на наредба, която да уреди специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход до краен потребител, Министерство на земеделието и храните подготви промени в Закона за храните. Внесеният законопроект създава ясна и стабилна законова основа за издаване на наредбата, а прилагането й се гарантира с адекватни санкции.
Европейското законодателство в областта на безопасността на храните предоставя възможност на държавите - членки да създадат национални правила, регулиращи директните доставки на малки количества суровини и храни от животински произход до крайния потребител. България е една от държавите членки, които още не са се възползвали от тази възможност.
Важен проблем на земеделските производители във всички държави - членки на ЕС, е големият дисбаланс между ниските изкупни цени на земеделските продукти и високите потребителски цени на хранителните продукти. Един от начините за преодоляване на този дисбаланс е откриването на възможности на производителите на животински продукти да ги доставят директно на крайни потребители. По този начин се елиминират излишните звена в хранителната верига, което води до повишаване на изкупните цени и осигурява достойно заплащане на фермерския труд.
Директните доставки на земеделски продукти и храни са в интерес не само на производителите, но и на потребителите. Те им осигуряват по-богат избор от хранителни продукти, традиционни за съответния регион, със специфични качествени и вкусови характеристики. Наред с това потребителите получават хранителните стоки на по-достъпни цени, които кореспондират на доходите в съответния регион. Правилата на наредбата гарантират на консуматорите, че производителите, на които са се доверили, им доставят хранителни стоки, отговарящи на хигиенните стандарти на ЕС, информира пресцентърът на земеделското министерство.