ЕС и Великобритания се разбраха за техническата организация и графика на водене на преговори за раздяла, съобщиха в Брюксел главните преговарящи Мишел Барние и Дейвид Дейвис. Те ще се срещат веднъж месечно, а преговорните заседания ще траят по една седмица. На 17 юли двете страни започват конкретни разговори за статута на европейските и британски граждани след Брекзит, за юридическите последици за бизнеса, за финансовите ангажименти и границата на Северна Ирландия.
Британското правителство се съгласи с условието на Евросъюза в първата фаза на преговорите да се изясни статута на гражданите, завареното положение за икономическите субекти, формулата за изчисляване британските задължения към бюджета и бъдещия граничен трафик между Ейре и Северна Ирландия. Британският министър за Брекзит Дейвид Дейвис потвърди, че Лондон скоро ще излезе със свое предложение за правата на живеещите европейци на Острова.
"Министър-председателят ще представи пред европейските лидери подхода на Обединеното кралство по този въпрос, по-късно тази седмица. После ще публикуваме нашето предложение в подобен документ в понеделник, който смятам за правилната основа за постигане на споразумение", каза Дейвид Дейвис.
Според главния преговарящ от името на 27-те държави членки Мишел Барние честната сделка е възможна и за двете страни. „Тя е много по-добра от никаква сделка. Затова през цялото време ще работя с и никога против Великобритания", каза той.
Барние и Дейвис се обединиха около мнението, че гражданските права и граничния проблем с Ирландия трябва да се решат на възможно най-ранен етап, без да се ангажират с дати.
Само когато 27-те правителствени лидери преценят, че по тях има напредък, те ще дадат мандат за 2-ра фаза на разговорите за сключване на бъдещо споразумение за свободна търговия между Лондон и Евросъюза.