МЗХ сформира национален щаб срещу болестта шап

05.01.2011 | 16:31
по статията работи:
В Бургаска област има забрана за търговия с живи животни
МЗХ сформира национален щаб срещу болестта шап

Mинистърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов сформира национален щаб за противодействие на болестта от шап. Тя е открита в диво прасе, отстреляно от ловна дружинна в землището на село Кости, Бургаска област. Най-вероятно животното е дошло от Турция, където има регистрирани много огнища на вируса. Прасето е било отстреляно на 30 декември 2010г.

От Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) е взета проба, която на 4 януари 2011г. установява наличието на шап, съобщиха от МЗХ.

Взети всички мерки за ограничаване разпространението на болестта. Европейската комисия е информирана за плана за действие, който е предприет по системата за бърза информация и са въведени ограничителни мерки за движение на животните в областите Бургас, Хасково и Ямбол.

В Бургаска област има забрана за търговия с живи животни, а преминаващите превозни средства и хора ще бъдат дензифектирани.

„Болестта не е опасна за хората, тя засяга само животни, но разпространението и би могло да доведе до тежки икономически последици", заяви министър Найденов. Той уточни, че нейното разпространение може да доведе до унищожаването на домашни животни и дори на животновъдството в цели региони. Заразата може да доведе и до забрана за износ на животинска продукция, допълни министърът.

За случая е информиран и премиерът Бойко Борисов, както и финансовият министър Симеон Дянков за осигуряване на финансов ресурс за прилагането на мерките по спиране на разпространението.

Генералният директор на НВМС д-р Йордан Войнов обясни, че регулярно от всички отстреляни диви прасета се вземат проби за изследване, както за шап, така и за класическа чума по свинете. При въпросното прасе е установена и клиника на заболяването.

Взетите положителни проби за шап от прасето ще бъдат изпратени за потвърждение и във Великобритания.

Oсвен това, създава се предпазна зона от 3 км в диаметър около мястото, където е убито дивото животно, както и 10-километрова зона на наблюдение около това място, в която няма да може и да се ловува.

На възлови места по пътищата ще има площадки, на които всички превозни средства, хора и животни ще бъдат дезинфекцирани, за да не може вирусът да проникне в страната, предаде БГНЕС.

Ще се направи и тотално преброяване на животните в трите области, като ще бъдат изследвани всички домашни животни, за които има риск и които се намират на територията на трите области. Последният регистриран случай в България на шап е през 1998 година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...