МИЕТ подготвя моментна картина на бизнеса

17.03.2011 | 16:12
по статията работи: Петър Чернев
Проектът за нова икономическа стратегия трябва да бъде представен до 2-3 седмици. Той ще обединява анализът над 300 хил. фирми
МИЕТ подготвя моментна картина на бизнеса

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) подготвя Проект за нова икономическа стратегия. Той трябва да бъде представен до 2-3 седмици. Това съобщи днес ресорният зам.-министър Евгени Ангелов по време на бизнес форум, организиран от "Пощенска банка".

Проектът цели да покаже каква е българската индустрия, нейната структура, какво се случва в нея, както и да направи сравнение между българската и световната икономики. В него ще се включва още и образователната структура, което ще цели да покаже реалните възможности за инвестиции в даден сектор. Една от другите цели ще бъде да се покаже къде трябва да бъдат харчени парите на България и в кои сектори. За да бъде получена по-добра картина, са анализирани над 300 хил. компании.

Всеки може да има различно мнение и това ще бъде обсъдено, коментира Ангелов. Той добави, че в подготвения материал ще се посочва и какво се случва в света, как това оказва влияние върху икономиката ни, какви са българските компании и къде са разположени - в кои сектори, какви са работниците им и т.н.

В момента иновациите формират малка част от добавената стойност в България - около 26% (при средно 46% за ЕС). Същевременно България разполага с конкурентни предимства, които могат да подпомогнат развитието на високотехнологичните сектори - добри специалисти, висока производителност на труда (значително над средната), ръст на износа от тези отрасли, дори по време на криза (8% в момента при 4% за последните 10 г.), стана ясно по време на днешното събитие.

Впоследствие пред журналисти ресорният зам.-министър обясни, че през 2009 г., когато е паднал износът, единствено стоките с висока добавена стойност са запазили ръста си. Той добави, че тези, както и други данни, идват да покажат, че високотехнологичните отрасли имат потенциал да осигурят траен и стабилен икономически растеж и догонване на останалите икономики от ЕС. Като най-подходящи отрасли за осигуряване на постоянен растеж бяха посочени информационните технологии, екотехнологиите и технологиите, свързани със здравето.

От своя страна главният изпъленителен директор на "Пощенска банка" Антъни Хасиотис предложи да бъде създадена Българска асоциация на експортно-ориентираните фирми. Той обясни, че създаването на това звено ще помогне за развиването на благоприятни възможности пред износа.

Впоследствие шефът на финансовата институция обясни, че за момента това е само една идея и не са водени никакви разговори. От своя страна зам.-министър Ангелов обясни, че като инициатива министерството подкрепя създаването на такава структура, стига фирмите да намерят правилния начин да се обединят и да създат подобен клъстър или браншова организация.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...