Поредният опит да се прокара застрояване на едни от последните диви места по българското Черноморие е в ход. В началото на април екоминистерството е пуснало за обществено обсъждане доклад за оценка на въздействието върху защитени зони на изменението в общия устройствен план на община Царево. Той е изготвен през октомври 2017 г., а мотивирани становища по него се приемат до 4 май, съобщи Mediapool.
Новият проект донякъде намалява мащабите на планираната урбанизация, но те все пак остават внушителни за сегашното положение на юг от Царево. Общо увеличението на урбанизираните територии в общината е с 515.91 хектара до 1723.74 ха. Застрояването ще изяде 83.51 хектара от територията на природния парк, а останалата част е за сметка на неизползвани стопански обекти и земеделски земи. Най-голямо увеличение има на вилните територии. Без изненада становището на тримата автори на доклада е, че промените в плана няма да окажат негативно въздействие върху защитени територии и видове.
В землището на град Царево урбанизираните територии ще се увеличат от 466.65 хектара на 710.34 хектара, като при вилните зони ръстът е огромен - от 16.81 на 233.44 ха. В Лозенец урбанизацията ще обхване 312.14 ха при 182.32 сега. В Ахтопол пък ще има намаление от 161.40 на 153.42 ха, но то е заради изваждането на 65% от територията на местността Лозята.
Във Варвара, Синеморец, Резово, Бродилово, Българи и Кости урбанизацията ще засегне територии на природен парк Странджа. Най-значително е увеличението в Резово - от 19.92 ха на 41.17 ха - със 106%. В Синеморец, където в последните години отново надига ръст строителство, урбанизацията трябва да се разпростре върху 94.69 ха при застроени в момента 61.52 ха - увеличение с 54%. По-скромни са намеренията във Варвара - урбанизираните територии там трябва да се увеличат от 65.47 на 86.85 ха, или с 32.66%. В другите села промяната е по-малка, пише Сега.
Все пак планът за голямо голф игрище в северната част на землището на Варвара отпада, тъй като според оценката то на практика ще откъсне крайбрежието от полите на Странджа. Отпада и предложение за застрояване на север от Синеморец, между съществуващата строителна граница и брега. С добрите новини за Синеморец обаче - дотук. Предвижда се минимално разширение на селищната граница в северна посока, а местността Поляните се предлага за вилна зона с намалени показатели. Южно от селото е предвидено ново жилищно и вилно застрояване върху земеделски земи, а в местността Бутамята официално ще се прави къмпинг на място, което и сега се ползва за същите цели нерегламентирано.
Именно от Синеморец идват сигнали за недоволство. След като години наред местните хора в община Царево протестираха с искане да им се разреши да застрояват и да се развиват, съседите им от Синеморец застанаха на противоположни позиции. Заради плановете да се превърне местността Поляните във вилна зона, жителите на селото смятат да протестират на 1 май, като блокират моста над реката. От Поляните се открива една от най-красивите гледки по нашия бряг - към устието на Велека, но в последните години и това място не беше пощадено от нови строежи и хотели. Проверка на "Сега" в сайтовете за имоти показва, че липсата на план не пречи да има оферти за местността, които обещават "отлична инвестиционна възможност" и терени в регулация.
Задвижването на плана се свързва с уволнението на дългогодишния директор на парк Странджа Стефан Златаров - човека, който събори незаконния строеж "Златната перла". Златаров дълги години е трън в очите на управляващите с позициите си срещу застрояването на парка. Веднъж беше освободен, после пак спечели конкурс за поста. Сега е уволнен дисциплинарно, защото увеличил заплатите на петима служители с 50-80 лв. Смята се, че с неговото отстраняване властта си осигурява безоблачно приемане на плана.