Наблюдаваме най-дългото слънчево затъмнение за хилядолетието

15.01.2010 | 07:50
по статията работи:
Рекордът по продължителност ще бъде подобрен едва на 23 декември 3043 г.
Наблюдаваме най-дългото слънчево затъмнение за хилядолетието

В петък за половината свят слънцето за кратко ще се превърне в светещ кръг, заобиколен от тъмен диск, когато се очаква пръстеновидно слънчево затъмнение да премине от Централна Африка до Източна Азия, съобщават астрономи, цитирани от АФП и БГНЕС.

Слънчевото затъмнение ще постави на определен етап рекорд по продължителност, който няма да бъде подобрен повече от 1000 години.

Пръстеновидното слънчево затъмнение настъпва, когато Луната минава точно пред Слънцето, но не го затъмнява напълно, оставяйки кръг слънчева светлина, грееща около лунния диск.

Според сайта на НАСА затъмнението ще започне от югозападната част на Чад и западната част на Централноафриканската република в 5,14 ч по Гринуич и след това ще се премести към Уганда, Кения и Сомалия. После пътят му ще продължи през Индийския океан, където продължителността му ще бъде 11 минути и 8 секунди от 7,06 ч по Гринуич, което ще го превърне в "най-голямото пръстеновидно слънчево затъмнение на третото хилядолетие", съобщи НАСА. Рекордът ще бъде подобрен едва на 23 декември 3043 г.

След това лунната сянка ще се придвижи към Бангладеш, Индия, Мианма и Китай и ще достигне до полуостров Шандун в 8,59 ч по Гринуич.

Хората в по-широката траектория на сянката, включваща Източна Европа, по-голямата част от Африка, Азия и Индонезия, ще видят частично слънчево затъмнение. Това ще бъде единственото пръстеновидно слънчево затъмнение през следващите 29 месеца.

В България затъмнението ще е видимо като частично и няма да може да се наблюдава от места, в които няма свободен югоизточен хоризонт. Това означава хоризонтът да не бъде закрит от планини, възвишения или високи сгради, уточнява пред БНР директоркът на Народната астрономическа обсерватория "Галилео Галилей" Марлена Любенова.

Очакваното пръстеновидно слънчево затъмнение може да бъде наблюдавано по изгрев в Силистра. Там рядкото природно явление ще може да се наблюдава между 7:50 и 8:57 при ясно време и от подходящо място. От Варна явлението ще бъде видимо 2 минути по-рано от Силистра. Столичани ще могат да наблюдават затъмнението едва от 8:08 тази сутрин заради разликата във времето на изгрева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...