Наредбата за заложните къщи "бута" бизнеса в сивия сектор

29.07.2011 | 15:42
по статията работи: Ралица Стоянова
80% от заложните къщи във Варна са станали оказиони
Наредбата за заложните къщи "бута" бизнеса в сивия сектор

Новата наредба за дейността на заложните къщи не е съобразена с практиката. Тя не изнася бизнеса на светло, а напротив - дава му основания да премине в сивия сектор. Това заяви по време на пресконференция председателят на Асоциацията на заложните къщи Вангел Вангелов.

Основните моменти, с които от асоциацията не са съгласни, са няколко. Като първа слабост на наредбата Вангелов определи факта, че не подлежат на санкция обекти, които извършват заложна дейност, а не са регистрирани като заложни къщи. Това са например оказионите и златарските къщи.

На въпрос на Econ.bg колко в момента са регистрираните заложни къщи и колко са нерегламентираните обекти Вангелов заяви, че членовете на Асоциацията са 100, като някои от тях имат повече от една заложна къща, тоест общият брой на официалните обекти е около 300. Това са приблизително половината от заложните къщи у нас. Той не можа да посочи брой на обектите за залагане на вещи, които са извън закона, но заяви, че във Варна 80% от заложните къщи са станали оказиони.

Според новата наредба заложните къщи не могат да купуват злато, което не е маркирано. Същевременно на гражданите е позволено да притежават немаркирано злато. Това са бижута, които клиентите са си купили от Турция например или пък са получили като подарък и искат за заложат, обясни Вангелов. Като козметична поправка той определи това, че на заложните къщи вече се позволява да съхраняват златото на клиентите си в обществен трезор.

Изработен е тежък механизъм за уведомяване на клиентите при продажба на вещ. От заложната къща трябва в писмена форма да съобщят на клиента за продажбата. Това са излишни пощенски разходи, тъй като 99% от клиентите не се интересуват какво се случва с вещите им, след като ги заложат. Тази промяна ще намали официалните продажби наполовина, защото те ще бъдат регистрирани като откупувания, смята Вангелов.

Изискването всяка вещ да се поставя в отделна опаковка е излишно. То само ще затрудни заложните къщи при намирането на опаковки. Според наредбата едрогабаритните вещи могат да бъдат съхранявани без опаковки. Не е регламентирано обаче кои вещи са едрогабаритни, каза Вангелов.

Той заяви, че от Асоциацията на заложните къщи са дали 15 предложения при изготвянето на промените в наредбата. От тях обаче са взети предвид само две. От асоциацията ще настояват за преработването на наредбата.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...