156 от общо 265 общини у нас са завършили миналата година с дефицит
156 от общо 265 общини у нас са завършили миналата година с дефицит. 71 кметства пък нарушават позволения по закон лимит за просрочени задължения. „Цифрите показват, че има проблем в системата на финансирането на българските общини, че проблемите не касаят отделни териториални общности. Трябват промени и те трябва да са в системата“, заяви пред БНР Донка Михайлова, кмет на Троян и заместник-председател на Националното сдружение на общините (НСОРБ).
Индустриалното производство в ЕС и еврозоната расте през януари
През януари индустриалното производство се покачва както в еврозоната, така и в целия Европейски съюз, сочат сезонно изгладените данни на Евростат. На годишна основа производството в ЕС расте с 2,5%, а покачването му в рамките на валутния съюз е още по-високо – 2,8%. Така сезонно изгладеният индекс за общата индустрия достига 105,2 пункта в Европейския съюз и 105,1 пунта в еврозоната, като в България той е по-висок от средното за страните от съюза – 113,5 пункта.
В САЩ фалира първата банка за 2016 г.
North Milwaukee State Bank беше затворена от регулаторите, след като регистрираше финансови загуби през последните 5 години, като по този начин се превърна в първата банка, фалирала в Уисконсин през последните 3 години и в първата фалирала в САЩ през 2016 г. Депозитите ѝ ще бъдат прехвърлени към First-Citizens Bank & Trust Co., посочват от Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC).
Депозитите на вложителите в банката ще продъжат да бъдат гарантирани от институцията, която в случай на банков фалит застрахова суми до 250 000 долара. Освен това клиентите на фалиралата институция имат достът до парите си и могат да издават чекове, а кредитираните потребители ще продължат да изплащат вноските си.
Лондонското сити не се тревожи от Брексит
Напускането на Европейския съюз от страна на Великобритания няма да окаже непосредствено въздействие върху Лондонското сити и едва ли ще променят ролята му на глобален финансов хъб, предаде Bloomberg. Една от причините за това е наскоро предоставения му „вот на доверие“ от страна на Deutsche Borse иLondon Stock Exchange Group Plc., които ще базират новото си обединено холдингово дружество именно в Лондон, след като финализират сделката на стойност около 28 милиарда евро. Освен това двете посочиха, че сливането им има икономически смисъл, независимо дали Брексит се случи.
Марк Фабер: Централните банки ще създадат глобален социализъм
Централните банки по света следват стратегии, които ще дадат всички финансови активи в ръцете на държавата, посочи световноизвестният инвеститор Марк Фабер пред CNBC. Според него същността на политиките им е да монетизират дълговете на правителствата, като това се наблюдава в най-голяма степен в Япония, където Bank of Japan изкупува целия емитиран от правителството дълг.
Банките увеличават бонусите на младшите си служители, за да ги задържат на работа
Финансовите институции по света са увеличили бонсуите на младишите си служили, като някои от тях са достигнали до 150%, сочи изследване на сайтаemolument.com. Причината за това е опитът им да задържат младите и талантливи служители в контекста на трудностите през миналата година и сривът на акциите на финансовите институции на световните фондови борси.
Обсъждат въпроса за икономическите санкции срещу Русия през юни
Въпросът за икономическите санкции срещу Русия ще бъде обсъден на среща на върха на Европейския съюз през юни месец. Това заяви върховният представител на ЕС по външна политика и сигурност Фредерика Могерини преди началото на редовното заседание на Съвета на външните министри от ЕС, цитирана от ТАСС. Една от основните теми на срещата е именно отношението на ЕС с Русия.
„Санкциите срещу Русия ще се обсъждат по-късно на лятната среща на върха ЕС - Русия Днес ще разговаряме за основите и принципите на отношенията между нас и Русия. Темата не е разглеждана от заседание на Съвета на ЕС на ниво външни министри вече година", каза Могерини.