Закупуването на жилище става все по-трудно за средностатистическите американци
Цените на имотите в повечето щати в САЩ нарастват по-бързо от трудовите възнаграждения, сочи изследване нажилищната информационна агенцияRealtyTrac, като според анализаторите закупуването на нов дом от средностатическия американец се превръща във все по-трудна задача.
Данните сочат, че в почти две трети от щатите цените на недвижимото имущество изпреварва темпът на нарастване на заплатите, като през настоящата година градски центрове като Сан Франсиско и Ню Йорк ще станат още по-скъпи за резидентите си. Например, за да закупят имот на медианната цена, средностатистическите жители на Ню Йорк Сити, Бруклин и особено Манхатън ще трябва да похарчат между 120 и 95% от заплатата си за обслужването на разходите по ипотеката. Другите големи градове на страната, в които цените на жилищата изпреварват заплатите, включват Лос Анджелис, Финикс и Сан Диего.
Инвеститорите залагат все по-усилено, че лирата ще поевтинее до нивото си от 80-те години
Възможността Великобритания да напусне Европейския съюз след референдума на 23 юни подтиква все повече инвеститори да залагат, че британският паунд ще поевтинее до нивата си от средата на 80-те години наXX в., като към момента заложената сума достигна почти размера на брутния вътрешен продукт на Исландия или 15,5 млрд. долара. Пазарните участници залагат, че валутата ще спадне до или под 1,3502 долара за паунд, а за да достигне това равнище тя трябва да изгуби 4% спрямо сегашната си стойност. Повече от половината от залозите бяха направени след 20 февруари, когато стана ясна датата за референдума.
ЕБВР отпусна 300 млн. лв. заем на Фонда за гарантиране на влоговете в банките
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще отпусне заем в размер на 300 млн. лв. на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), съобщиха от финансовото министерство. Предстои гаранционното споразумение да бъде ратифицирано от Народното събрание.
Заемът се предоставя за срок от 9 години при 6-годишен гратисен период. Средствата могат да се използват за поддържане на ликвидността на фонда или за погасяване на задължения на фонда към държавата.
Mitsubishi ще отчете загуба от 150 млрд. йени през текущата фискална година
Mitsubishi Corp. се превърна във втората търговска къща в Япония през последните два дни, която докладва за огромен спад на стойността на активите си и възможна годишна загуба, след като наскоро Mitsui & Co. посочи, че поевтиняването на цените на суровините на международните пазари оказа силен негативен ефект върху баланса ѝ, предаде Financial Times.
От Mitsubishi, която е най-голямата търговска къща в Япония, посочиха, че ще бъдат отписани активи на стойност 430 млрд. йени (3,8 млрд. долара). Това ще елиминира абсолютно цялата оперативна печалба на компанията и дори ще породи нетна загуба на стойност 150 млрд. йени за финансовата година, която изтича в края на март тази година. Въпреки това компанията няма да намали дивидентите на акционерите си, възлизащи на 50 йени за акция.
Banca Popolare di Milano и Banco Popolare се съгласиха на сливане
Италианските Banca Popolare di Milano иBanco Popolare постигнаха споразумение за сливане, предаде Financial Times. По този начин двете финансови институции ще създадат третия по големина кредитор на Апенинския полуостров по активи следUniCredit и Intesa Sanpaolo. Сделката, която беше договорена между управителните бордове на двете институции в сряда през нощта и получи имплицитното съгласие на регулатора в Италия, ще е първото сливане, което се осъществява под единния наздорен орган в Европейския съюз.
ЕЦБ: Нивото на инфлация трябва да се върне до 2%, но не и да превишава тази стойност
Инфлацията през следващите няколко месеца ще остане ниска, като дефлация също не се изключва. Особено важно е да се избегнат вторични ефекти, като показателят трябва да се върне към ниво под, но близо до 2%. Управителният съвет ще продължи да наблюдава много внимателно изменението на перспективите за ценовата стабилност през предстоящия период. Това се посочва в икономическия бюлетин на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикуван на страницата на БНБ.
Директорът на Credit Suisse се е съгласил на по-ниска заплата, за да поеме позицията
Настоящият главен изпълнителен директор на Credit Suisse Тайджейн Тиъм се е съгласил да получава по-малко възнаграждение като ръководител на банката, отколкото е правил като застраховател, предаде Financial Times.Финансовите документи на швейцарския кредитор показват, че от заемането на новата си позиция в средата на 2015 г. Тиъм е получил заплата от 1,58 милиона швейцарски франка и бонуси на обща стойност 2,86 милиона франка. Така годишната му заплата в съчетание с бонусите е приблизително равна на 4,5 милиона франка, приблизително колкото беше и възнаграждението и на предшественика му Брейди Дъган.