Цените на имотите в повечето щати в САЩ нарастват по-бързо от трудовите възнаграждения, сочи изследване на жилищната информационна агенция RealtyTrac, като според анализаторите закупуването на нов дом от средностатическия американец се превръща във все по-трудна задача.
Данните сочат, че в почти две трети от щатите цените на недвижимото имущество изпреварва темпът на нарастване на заплатите, като през настоящата година градски центрове като Сан Франсиско и Ню Йорк ще станат още по-скъпи за резидентите си. Например, за да закупят имот на медианната цена, средностатистическите жители на Ню Йорк Сити, Бруклин и особено Манхатън ще трябва да похарчат между 120 и 95% от заплатата си за обслужването на разходите по ипотеката. Другите големи градове на страната, в които цените на жилищата изпреварват заплатите, включват Лос Анджелис, Финикс и Сан Диего.
Същевременно имотите са по-скъпи от историческата норма в 9% от пазара в страната, в резултат на което собствениците трябва да похарчат повече пари за закупуване и изплащане на жилището си, оставайки с по-малко средства за други покупки.
„Макар голяма част от имотния пазар да предлага достъпни жилища според историческите стандарти, цените на домовете стават все по-високи за средностатистическия работник в САЩ във все по-голяма част от имотните пазари в страната“, посочва старшият вицепрезидент на RealtyTrac Дарън Блумкист. В анализа са използвани данните за 456 населени места в Съединените щати, в които живеят 221 милиона души.
Докладът е публикуван едва дни след като стана ясно, че „имотното превъртане“ („house flipping”) - спекулативно закупуване на жилище с цел продажбата му на по-висока цена в последствие – е нараснало до рекордни стойности на някои пазари, което е индикатор за надуването на балон в отрасъла, независимо от факта, че в абсолютна стойност цените на жилищата са значително по-достъпни, отколкото бяха през 2006 г., преди спукването на предишния имотен балон. Анализаторите напомнят, че вече ги няма обезпечените с държавни средства институции Fannie Mae и Freddie Mac, които преди десетилетие изключително много спомогнаха за надуването на предишния имотен балон, отпускайки кредити на неплатежоспособни индивиди.