Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати общо 122 млн. лв. (121 953 209 лв.) на 11 883 земеделски стопани за допустимите за подпомагане животни за Кампания 2024 по всички 10 интервенции за обвързана подкрепа:
Обвързано подпомагане на млечни крави (МлК);
Обвързано подпомагане за млечни крави в развъдни програми (МлК-РП);
Обвързано подпомагане за крави от застрашени породи (К-ЗП);
Обвързано с производството подпомагане за месодайни крави (МеК);
Обвързано подпомагане за месодайни крави, включени в развъдни програми (МеК-РП);
Обвързано подпомагане за говеда в планински райони (Г-пл);
Обвързано подпомагане на биволи (Биволи);
Обвързаното подпомагане за овце и кози от местни породи (ДПЖ-МП);
Обвързано подпомагане на овце и кози в развъдни програми (ДПЖ-РП);
Обвързано подпомагане за овце и кози в планински райони (ДПЖ-пл).
Ставките, по които е изчислено подпомагането за всяка една интервенция, са разписани в заповеди на министъра на земеделието и храните и са публикувани на сайтовете на двете институции – на МЗХ и на ДФЗ.
Предвид тежката година за животновъдите и с оглед възстановяване на ритмичността на изплащане на субсидиите към земеделските стопани, ръководствата на министерството и на фонда заложиха в Индикативния график плащанията към тях да се извършат до 20 декември. Бяха положени максимални усилия за организирането на всички проверки, предвидени в приложимото законодателство така, че субсидиите да се оторизират в обявените срокове. Припомняме, че за Кампания 2023 средствата по 10-те интервенции бяха преведени в началото на февруари тази година.
Подпомагането на земеделските стопани се осъществява при условията и бюджетите, определени в одобрения от Европейската комисия Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР 2023-2027). За Кампания 2024, с промяна в СПРЗСР 2023-2027 г. и Наредба № 3 от 10 март 2023 г. (обн. ДВ, бр. 47 от 4 юни 2024 г.), бяха облекчени условията за допустимост по интервенциите за обвързана подкрепа. Административната тежест за кандидатите вече значително е облекчена.
Сред съществените промени е отпадането на изискванията към производителите на мляко и на месо да предоставят документи за доказване на реализирани количества мляко и/или млечните продукти, както и на реализираните на пазара животни, като информацията се предоставя електронно на ДФЗ от съответния компетентен орган.
Кандидатите по интервенциите за обвързана подкрепа, които реализират сурово мляко чрез първи изкупвач, следва да имат регистриран валиден договор. Стопаните, които реализират мляко и млечни продукти чрез директни доставки е необходимо да имат регистрация по реда на чл. 24, ал. 1 от Закона за храните. Животновъдите със затворен цикъл на производство трябва да имат регистрирано млекопреработвателно предприятие, което е вписано в националния електронен регистър на обектите за производство и търговия на едро и дребно с храни от животински и неживотински произход.
Земеделските стопани, заявили обвързана подкрепа за животни използвани за месо, следва да имат издадено ВМС от системата на БАБХ или документ за придвижване към държави от ЕС или трети страни за животните реализирани за клане, износ или търговия.