Да се облекчат длъжниците, изтеглили ипотечен кредит от банка, който не могат да изплащат, предлага председателят на бюджетната комисия в парламента и депутат от ДПС Йордан Цонев.
Идеята му е, ако клиентът на банката изпадне в просрочие и не може да плаща заема, с продажбата на жилището му той да престава да бъде длъжник. В момента заради срива на имотния пазар продажбата на апартамента често не успява да покрие размера на заема и така кредитополучателят, освен без жилище, остава и с огромен дълг към банката за остатъка от заема. С промените обаче остатъчният дълг ще се покрива от банката, а не от клиента.
“На един човек, който е останал без работа, без жилище, остава да му виси половината кредит и му виси с досието. Рискът за ипотеката трябва да се покрива от банката - да си правят сметката колко могат да вземат при евентуално неизпълнение от кредитополучателя”, заяви Цонев.
Той обясни, че предложената от него мярка няма нищо общо с идеите на кабинета и че първо ще се консултира с Асоциацията на банките в България.
Банкер, пожелал анонимност, каза и пред в. “Труд”, че мярката е добра. “Нормално е клиентът да носи риска за доходите си и за работното си място, но рискът от развитието на пазара на имоти е редно да се носи от банката, а не да се прехвърля на клиента, както е в момента”, коментира финансистът.
Той е доволен, че се предлагат разумни идеи, а не популистки мерки като тези в Испания. Там беше забранено длъжници с просрочени кредити да бъдат извеждани от жилищата си за срок от 2 г.
Банкерите обаче като цяло са скептични за идеята, която преди време беше обявена от управляващите - да се приеме закон за фалита на физическите лица.
Кабинетът от своя страна готви разширяване на правомощията на Комисията за защита на потребителите, така че тя да се заеме с извънсъдебно решаване на спорове между банки и клиенти.