Обмислят се 2 варианта за създаване на катастрофични застрахователни пулове

10.12.2007 | 11:59
по статията работи: Апостол Апостолов
Световната банка готова да направи оценка на рисковете у нас
Обмислят се 2 варианта за създаване на катастрофични застрахователни пулове


Обмислят се два варианта за създаване на български катастрофични застрахователни пулове. Това заяви днес Румен Гълъбинов, изпълнителен директор на неправителствената организация "Инициатива за национална програма за управление на катастрофичните рискове" по време на международна кръгла маса за катастрофичните рискове. Форумът се провежда под патронажа на премиера Сергей Станишев. На срещата още присъстваха Евгени Гуренко, водещ специалист от Световната банка и Хенри Джаклин, представител на Програмата на ООН за развитие у нас.

Първият вариант за създаване на пул предвижда да няма участие на застрахователните дружества, т.е управлението и финансирането да бъдат 100% от държавата. Вторият вариант предвижда да бъде създадено гражданско дружество по смисъла на Закона за задълженията и договорите. Създадено е работно наименование "Български национален катастрофичен пул". В този вариант държавата ще бъде включена с 50%  чрез застрахователната компания  "Българска агенция за експортно застраховане". Другите 50% ще бъдат управлявани от лицензирани застрахователни компании.


Управлението ще се състои от Общо събрание на съдружниците, Изпълнителен комитет с представителство от трима души, избрани от държавата, и трима души, представляващи застрахователните компании. Към управленската структура ще има и Управляващ съдружник за ежедневните операции на компанията и Контролен съвет.

Компанията ще покрива щети от  земетресения, наводнения и други извънредни случаи. Застрахованите обекти са всички надлежно данъчнорегистрирани недвижими имоти на физически лица. Незаконни сгради не се предвижда да бъдат застраховани по тази схема.

Предлага се финансирането да стане като допълнителен данък от 1 промил върху данъчната оценка. Самата оценка се предвижда да бъде изготвяна от независими експерти, определени от Изпълнителния комитет на пула.

По време на срещата Евгени Гуренко заяви, че страната ни е изложена на множество рискове, свързани с природните бедствия. 

Световната банка е взела решение за прилагане на проект за подпомагане на националните програми за управление на катастрофичните рискове, съобщи Гуренко и допълни, че банката е готова да направи оценка на рисковете у нас. Преди да се предприемат тези действия, трябва да бъдат направени редица предварителни проучвания от самата страна. Тук огромна роля ще окажат застрахователните компании, подчерта още специалистът.

2,5 млрд. долара биха били загубите в София при евентуално земетресение, сочи направено изследване на Световната банка. Според него градът трябва да отделя не по-малко от 30 млн. долара годишно, за да преодолее щетите. Евгени Гуренко съобщи още, че в сравнение с останалите Балкански страни, България би изразходвала най-малко средства за преодоляване на загуби - само 18% от БВП. За Румъния загубите се изчисляват на 21% от БВП, Македония - 58% от БВП, а за Албания - 80% от БВП.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...