Държавната гаранция, предвидена в бюджета за следващата година за отпускане на заем на Националната електрическа компания за изграждане на АЕЦ “Белене", е само опция. Най-вероятно тя няма да бъде
поискана от ЕВРОАТОМ и Европейската инвестиционна банка, защото България е член на ЕС. Това обясни депутатът от Коалиция за България Румен Овчаров в отговор на обвиненията на опозицията, че 1.2
млрд. лева ще бъдат блокирани в бюджета като държавна гаранция за проекта “Белене”, предаде БГНЕС.
Цената на един киловатчас електроенергия от новата електроцентрала ще бъде до 4 евроцента, а срокът на експлоатация на реакторите е 60 години. Направени са оценки за въздействието върху околната среда, както и оценки за сеизмична ситуация в района. Повече от 4 години вървят конкурси, свързани с проекта “Белене”, посочи Овчаров.
Той добави, че еколозите вече са категорични, че атомната енергия е един от начините за справяне с климатичните проблеми.
Европейската комисия сертифицира проекта като безопасен и му даде ход, което е един от ключовите фактори за отпускането на кредит ЕВРОАТОМ, каза още Овчаров. В бюджета е записано, че НЕК ще вземе кредит в размер на 600 млн. евро от ЕВРОАТОМ и ЕИБ, а държавната гарабция за това ще е в размер на 1,173 млрд. лева.
Опозицията се противопоставя на държавната гаранция. Предстои текстът да бъде гласуван в пленарна зала.