За започване на работа в страни-членки на Европейския съюз (ЕС) са били одобрени около 900 души през първата половина на 2014 г. със съдействието на Агенцията по заетостта (АЗ).
Испания, Германия, Великобритания, Австрия и Гърция са най-предпочитаните дестинации за българите за работа в ЕС. Основните сектори, в които нашенците отиват да се трудят са били селско стопанство и туризъм.
Към днешна дата в интернет страницата на EURES се предлагат над 2,1 милиона свободни работни места в страните на ЕС-28. По данни на европейската мрежа за заетост най-много свободни работни места се предлагат във Великобритания - над 1 милион, в Германия – над 650 хиляди, във Франция - над 50 хиляди, в Австрия - над 42 хиляди, в Холандия - над 25 хиляди и др.
В сайта са подадени общо над 52 хиляди автобиографии на хора от целия ЕС, които си търсят работа, а над 1400 европейски работодатели също търсят подходящ персонал.
Един от най-важните съвети, които от агенцията предлагат на кандидатите за работа в чужбина е - да разполагат с достатъчно средства при тръгването си на гурбет, за да живеят до първата заплата, или ако се налага - за да се върнат обратно по спешност, предаде iNews.bg.
Някои от офертите от чуждестранни фирми, отправени към българския трудов пазар са отправени към шофьори и месари. Испанска фирма предлага работа на български шофьори на ТИР с месечна заплата от 1500 до 2600 евро. Международна компания по аутсорсинг търси служители за офисите си в София и Бургас, като предлага заплата от 700 до 1500 евро месечно в зависимост от позицията и профила на кандидата. Английски работодател пък набира месари с месечно възнаграждение от 1500 британски лири при 3-месечен трудов договор и опции за продължение.