Опозицията отново иска оставката на правителството

26.11.2008 | 11:18
по статията работи: econ.bg
Няма държавна институция, която да не носи отговорност за спрените по ФАР пари, заяви главният прокурор Борис Велчев
Опозицията отново иска оставката на правителството

Парламентарната опозиция поднови днес исканията си за оставка на правителството и предсрочни парламентарни избори след като вчера Европейската комисия (ЕК) отне окончателно възможността България да получи 220 млн. евро по програмата ФАР, предаде Дневник.bg.

Председателят на парламентарната група на ОДС Йордан Бакалов заяви от парламентарната трибуна, че заради управлението на тройната коалиция Европа буквално е отказала доверие на България. От ОДС настояват в парламента незабавно да бъде изслушан премиерът Сергей Станишев. Министър-председателят обаче все още е на посещение в Германия.

В декларация ДСБ призова правителството да прекрати мандата си, за да не вкарва страната в икономическа и институционална криза. Председателят на парламентарната група Иван Костов каза, че вместо да разберат дълбочината на своята вина за проваленото членство на България в ЕС, управляващите разпалват антиевропейски настроения, за да прикрият провала си.

Президентът Георги Първанов от своя страна определи като много неприятен факт окончателното спиране на парите за България. Отговорността за това носи българското правителство, заяви във Велико Търново държавният глава. Той обаче отказа да коментира дали трябва да има министерски оставки заради спрените от Европейската комисия средства, предаде Дарик радио.

Първанов заяви, че вече се заражда една тенденция в контекста на предстоящите евроизбори през юни следващата година България да става заложник на битката между основните сили и претенденти за спечелването на тези избори дори в европейски мащаб и допълни, че именно заради това апелира за допълнителни усилия както от българското правителство, така и от ЕК, за това да се намери ефективен диалог, които реално да отразява всяка предприета стъпка или всяка несвършена работа. „Много важно е при такива оценки, анализи и доклади, независимо дали става дума за Брюксел или за София, да се говори с конкретни имена и факти, защото общите тежките оценки не работят нито за едната, нито за другата страна”, каза още президентът.

„Отговорността се носи от правителството. Става дума за нещо, което засяга много широк кръг от министерства. Разбира се, има и такива които в по-тесен смисъл носят своята отговорност. Станаха много положителни факти, ако тези, които са се изказали от името на комисията имат предвид нещо, което е било преди предишния доклад – то нека да го кажат.

Да се твърди, че нищо не е направено от българската правосъдна система, е неточно. Това заяви главният прокурор Борис Велчев във връзка с мотивите по спрените 220 млн. евро от ЕК.

„Да се прехвърля вината върху българската съдебна система би било неправилно и неконструктивно”, заяви главният прокурор и допълни, че „да се правим, че не си даваме сметка, че и съдебната система има своя дял в онова, което се случва, също е неправилно”. Велчев заяви, че прокуратурата също носи своята отговорност. По думите му обаче е направено доста по делата, които се цитират в днешната преса като причина за спирането на тези пари.

Също така  несправедливо ще бъде ако вината и отговорността за всичко това бъде поета от Меглена Плугчиева”, каза още Велчев. „Не допускам, че има държавна институция, която да не носи отговорност за целия този процес”, коментира накрая главният прокурор.

Решението на Европейската комисия да спре окончателно 220 милиона евро от фондовете си, предназначени за България заради пропуските на София в борбата срещу корупцията, беше отразено в няколко големи западни вестника.

България загуби общо 520 милиона евро европейски средства, тъй като не успя да се справи с измамите и корупцията сред висшите служители, назначени от воденото от социалистите коалиционно правителство. За пръв път Европейската комисия лишава от средства страна членка на съюза по този начин, отбелязва "Файненшъл таймс". Сега най-бедният член на ЕС губи 220 милиона евро от предприсъединителните фондове, а правителството ще трябва да използва бюджетни средства, за да покрие още 300 милиона евро, които бяха замразени от ЕС през юли заради предполагаеми измами, допълва вестникът.

Миналия месец България беше определена от организацията "Трансперънси интернешънъл" като най-корумпираната държава в ЕС, по-корумпирана и от Румъния, пише още "Файненшъл таймс и допълва, че според европейски представители слабата съдебна система на страната е поредната пречка за напредъка.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 15.05   1514 г. – Фернандо Магелан официално е освободен от служба при португалския крал. 1525 г. – Приключва Селската война – народно въстание, избухнало в...