Организаторите на протестите желаят промяна в изборния закон, както и създаване на програмно правителство. Това бе дискутирано в ефира на bTV, в която участваха и организатори на антимонополните протести и шествията срещу банките в България.
„Трябва депутатите да останат на работа и да се създаде програмно правителство, не бива да бягат от отговорност“, изтъкна Янко Петров, който е организаторт на бунта срещу електроразпределителните дружества (ЕРП).
Исканията на недоволните са насочени към единствената държавна институция, която работи в момента – президентската.
Бившият депутат от Великото народно събрание (ВНС) каза, че това е възможно, но се изисква силна воля и прозрачност от страна на депутатите. Заедно с Капка Панайотова от Център за независим живот той застъпи тезата, че участието на гражданите в управлението не е безпроблемно решение, което ще анулира всички кризисни точки.
„Искам да охладя страстите около гражданското участие – то не е безпроблемно, а и сатанизирането на партиите също не е решение“, обясни Панайотова.
Намеси се и председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев, който допълни, че одържавяването не значи липса на подкупи и наличие на честност. Това бе директен отговор по искането на част от протестиращите за национализацията на ЕРП-тата с идеята, че това би било по-добър вариант от частната инициатива в сектора.
Междувременно Варна пожела оставката на кмета си Кирил Йорданов за пореден път. Един от организаторите на шествията заяви, че протести ще се провеждат всеки ден, защото властта не разбира от нищо друго освен гражданско неподчинение. Друг активист допълни, че гражданите ще са на улицата, докато се разберет, че моделът въобще не функционира и е време за неговата смяна.