Привличането на таланти и задържането на служители на ключовите позиции в компанията ще е основна цел за работодателите през тази година. Това става ясно от изследване на Стантън Чейс в България, чиято цел е да очертае тенденциите в бизнес средата.
Въпреки икономическите и политически сътресения през миналата година, 36% от български бизнес отчита значителен ръст. За 41 на сто повишението е леко, а 80% не са били засегнати от усложненията в съседна Гърция.
Фирмите посочват, че в основата на успешния бизнес през тази година ще бъде поддържането на стабилен паричен поток (45% за отговорилите през 2015 и 59% за анкетираните мениджъри през 2014 г.). Проучването обаче показва, че тази година за мениджърите в България основен фокус ще са служителите – задържането и привличането на таланти.
По-голямата част от топ мениджърите са склонни да идентифицират ключови служители за компанията си предимно чрез своята лична и професионална мрежа както и с препоръки и референции. Голяма част се обръщат и към партньор за директен подбор, професионални мрежи или обяви.
По думите на Дарина Пенева, изпълнителен директор на представителството на компанията у нас, наблюдава се тенденция компаниите все по-фокусирано и последователно да работят за задържане и развитие на служителите си, както и да им предоставят възможност за растеж.
През 2014 г. 88% от участниците в проучването споделят, че техните компании са изправени пред трудности при намирането на квалифицирани кандидати за ключови позиции в своите организации. През 2015г. позициите в средния мениджмънт се оказват доста трудни за запълване за 67% от фирмите. След това се нареждат позиции на директорско ниво с 59%, както и експерти със специфични функции. Топ мениджърите са най-трудни за привличане според почти половината от анкетираните.
Забелязва се и висока лоялността към работодателите в отговорите на въпроса от колко време са с компанията, за която работят. 39% от анкетираните са между 6 и 10 години с техните работодатели, а друга една трета са били в една и съща организация за срок до 5 години.
Друга интересна тенденция, която се забелязва е, че малко повече от половината са променяли индустрията, в която работят.
Повече от половината от анкетираните се интересуват от промяна в краткосрочен или дългосрочен план. Въпреки това само 8% са активно търсещи, а 13% се чувстват удовлетворени и не търсят никаква промяна. Това е ръст спрямо резултатите през 2014 г., когато само 7% са отговорили, че не се интересуват от промяна.
Като важни фактори, които имат значение при вземантето на решение за промяна на настоящ работодател, се очертават носенето на отговорност без власт (39%) и липсата на самостоятелност при вземанен на решения (38%). За една трета от респондентите, реорганизации в компанията, които водят до промяна на ролята (34%) и липсата на химия с топ мениджмънта/ акционерите (32%), също допринасят за намаляване на мотивацията за работа.
Както през 2014, така и през 2015, самите мениджъри признават , че липсата на лидерски умения най-ясно личи в нивата на т.н. General Management. Данните от изследването сочат, че по-голямата част от мениджърите разчитат на самостоятелно развитие и самообучение. Въпреки това повече от половината от тях също се възползват от различни видове обучения и развитие на лидерски умения. Като нова тенденция се очертава и ползването на услуги на коуч и ментор.