Оставката на чешкото правителство няма да навреди на председателството на ЕС

27.03.2009 | 13:16
по статията работи: econ.bg
Това заяви чешкият посланик в България Н.Пр. Клепетко. Проблеми за България няма да има, добави той
Оставката на чешкото правителство няма да навреди на председателството на ЕС


Оставката на правителството на досегашния чешки премиер Мирек Тополанек няма да се отрази съществено на чешкото председателство на ЕС. Това заяви чешкият посланик в България Негово Превъзходителство Мартин Клепетко.

Загубата на авторитет ще е най-сериозното последствие. Но то ще е по-скоро на психологическо ниво, отколкото на техническо. Посланик Клепетко изрази увереност, че няма да се стигне до големи проблеми. Като пример за относителната стабилност на чешкото председателство, посланикът посочи срещата на 5 май на високо ниво в Прага между ЕС и САЩ, на която ще присъства и американският президент Барак Обама. Обама е потвърдил участието си и след като стана ясно, че кабинетът на Тополанек подава оставка.

За България последици от политическата криза в Чехия няма да има. Посланик Клепетко заяви, че чешкото председателство си сътрудничи добре с нашата страна, а приоритетите на Чехия като председател на ЕС (борба с икономическата криза, енергетика, планът "Източно партньорство"), които касаят страната ни, вървят по план.

По отношение на една от главните цели на ЕС като цяло – ратификацията на Лисабонския договор – Чехия ще обърне повече внимание на срещата на Европейския съвет през юни. В момента темата не се счита за приоритет от Прага. Колкото до ратификацията на документа от Чехия, посланик Клепетко потвърди пред Econ.bg, че тя е в ход и няма да бъде спряна дори и при разпускане на долната камара на чешкия парламент. Въпросът вече е прехвърлен в Сената (горната камара) и първата дискусия за ратификацията ще се проведе през април. Дали и кога ще бъде ратифициран договорът от Чехия, посланик Клепетко не се ангажира да отговори.

Посланикът изрази увереност, че именно Лисабонският договор ще свали товара на председателството за малките държави, тъй като сега европейското председателство е скъпо и с противоречив ефект за по-малките страни-членки. Официално Прага няма твърда позиция относно предложението на френския президент Никола Саркози, който поиска при председателство на нова страна-членка да има и една стара страна-членка, която да помага при възникването на големи кризи.

След оставката на сегашното правителство варианти пред Чехия не липсват, но общо взето ключът за решаване на ситуацията е в ръцете на чешкия президент Вацлав Клаус, смята чешкият посланик у нас. Към момента премиерът в оставка Мирек Тополанек желае да се стигне до разпускане на долната камара на парламента и да се насрочат извънредни парламентарни избори, докато опозицията начело с Иржи Пароубек иска президентът Клаус да номинира някой от основните политически лидери, който да предложи състав за ново правителство. При такова развитие на нещата най-вероятно изборът за номинация на ново правителство ще падне върху досегашния министър-председател Тополанек. Според посланик Клепетко шансът да се формира ново правителство зависи от постигането на компромис между двете най-големи политически сили в парламента – гражданските демократи на Тополанек и Социалдемократическата партия на Иржи Пароубек. Но дори и тази опция за момента изглежда трудно постижима.

Ако се стигне до решение за предсрочни парламентарни избори, то те ще се проведат или в началото на есента (септември-октомври), или възможно най-скоро. За целта трябва да се приеме или нормативен акт, или три пъти поред да не се постигне съгласие за формиране на ново правителство от сегашния парламент. Вариантът със съставянето на експертно правителство също не е твърде вероятен, тъй като първо е временно решение и второ – досегашният премиер Тополанек не го подкрепя.

Интересна позиция относно предотвратяването на бъдещи такива кризи в Чехия изказаха посланик Клепетко и заместникът му Ярослав Камас. Те споделиха, че е много вероятно скоро броят на депутатите в долната камара на чешкия парламент да стане нечетен – от 200 на 199. Това би позволило по-стабилно управление, тъй като в новата чешка история силите в парламента са били винаги изравнени и решенията са се взимали с крехък баланс. До оставката на сегашния кабинет се стигна именно с един глас повече – напълно позната ситуация в чешкия политически живот.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 21.05   1725 г. – Руската императрица Екатерина I учредява ордена "Александър Невски". 1840 г. – Нова Зеландия е обявена за колония на Великобритания. 1865...