Отворено писмо срещу задължителната предучилищна

09.01.2013 | 10:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Родители отново се обявиха срещу законопроекта, които според тях застрашава и равния достъп до образование за децата със специални потребности
Отворено писмо срещу задължителната предучилищна
Снимка: Sxc.hu

Над 20 родителски организации сезират с отворено писмо президента Росен Плевнелиев, председателя на Народното събрание, министъра на образованието, младежта и науката и други институции с аргументите си срещу задължителното институционализиране на 4, 5 и 6-годишните деца, както и с липсата на алтернативни форми на образование в страната.

"Настояваме да се възстанови формулировката "предучилищна подготовка” за 4, 5 и 6-годишните, която да не е със задължителен характер, а нововъведената формулировка "задължително предучилищно образование” да отпадне в чл. 8, ал. 1 "Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето”.

Именно срещу задължителния характер на ранното започване на предучилищно възпитание се обявиха много граждански организации и през декември по време на състоялата се кръгла маса в Народното събрание, а преди това се проведе и протест в няколко града на страната.

В момента проектозаконът за образованието се намира на етап гласуване в комисията и предстоящо влизане за обсъждане в парламентарна зала.

Като мотив да се противопоставят на задължителния характер, организациите посочват, че ранното институционализиране в много случаи се оказва вредно за деца, а най-силната мотивация за своето успешно развитие децата получават в семейството си и то е основният двигател за образованието и възпитанието на децата.

Затова и в развитите страни съществуват възможности и за други, алтернативни форми на образование, в това число истинско частно образование, дистанционно кореспондентско образование, родителски кооперативи и избрано от родителите домашно образование.

Според подписалите отвореното писмо, със задължително институционализиране се цели отчитането на дейност в област, в която държавата отдавна не е на необходимото ниво.

Изтъкваният аргумент за грижата на държавата за построяване на детски градини и осигуряване на достъп до образование на маргинализираните общности и семейства не би могъл да се осъществи чрез закон, който вменява като задължение на всички родители да изпращат децата си в държавни детски градини още от 4-годишна възраст.

Затова и организациите настояват да отпаднат и предвижданите глоби за родители, които избират алтернативни форми на обучение или решават да оставят детето си вкъщи.

Освен това в отвореното писмо се настоява, че законопроектът в този му вид застрашава и равния достъп до образование за децата със специални потребности, особено в по-малките населени места и общини, като не се гарантира осигуряването на ресурсни учители, логопеди и други подходящи специалисти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...