Отчитаме ръст на издадените български визи в Македония и Сърбия

20.07.2009 | 10:30
по статията работи:
Подкрепяме премахването на визите за Македония, Сърбия и Черна гора, заяви зам.-министъра на външните работи в оставка Милен Керемедчиев
Отчитаме ръст на издадените български визи в Македония и Сърбия

През първата половина на 2009 година има ръст на издаваните визи за България в Македония и Сърбия спрямо същия период на 2008 г. Това каза Милен Керемедчиев, заместник-министър на външните работи в оставка, цитиран от Агенция "Фокус".

"В Сърбия ръстът е над 40%, в Македония е 26%. Това е положителна стъпка. Премахването на визите пък съвсем ще отпуши достъпа до България. Макар че аз смятам, че сме създали максимално добра организация и в момента няма оплаквания от македонски и сръбски граждани за продължителността или срока за издаване на визите", каза Керемедчиев.

По думите му - първоначално при въвеждането на визовия режим след като България стана член на Европейския съюз е имало отдръпване от страна на македонските и сръбските граждани заради трудностите. Впоследствие България отвори Консулството в Битоля, преоборудва изцяло Консулството в Ниш, отвори нови гишета, ремонтира службите и в Белград, и в Скопие, подсили консулските служби с още личен състав. Въведена беше възможността по телефон да се заявява предварително ден и час за подаване на документи. Всички тези мерки помогнаха за връщане на спокойствието в македонските и сръбските граждани и съответно резултатите са налице, съобщи зам.-министъра на външните работи.

Все още решение на Европейския съюз за отмяна на визите няма. Очаква се това да стане от 1 януари 2010 година. В момента, в който тази мярка се приложи от ЕС към трите страни - Македония, Сърбия и Черна гора, България незабавно ще изпълни това решение, каза Керемедчиев.

"Като страна-член на ЕС сме участвали в преговорите на Брюксел с Македония. Ние подкрепяме премахване на визите за Македония,  Сърбия и Черна гора. Не бих могъл да кажа, че ще има някакво забавяне в премахването на визите", каза Керемедчиев.

Във Външно министерство се прави анализ за оптимизация на личния състав в консулските служби, при положение, че няма да се издават визи за сръбски, македонски и черногорски граждани. Ние обслужваме между 25 000 - 30 000 до 40 000 граждани в нашите консулски служби годишно. Премахването на визите ще намали и необходимостта от толкова голям персонал в тези мисии, каза Милен Керемедчиев.

Решението за това ще бъде на новото правителство и новия министър на външните работи. "При положение, че вече няма да има визи за македонски граждани, според мен консулството ни в Битоля става въпросно. Същото е и за Ниш. То беше направено изцяло, за да даде възможност на сръбски граждани да кандидатстват за визи без да се налага да пътуват чак до Белград. Една оптимизация след отпадането на визовия режим според мен би била правилна", заяви Керемедчиев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...