Оценките за бизнес климата се влошават, сочи изследване

14.10.2009 | 18:10
по статията работи:
Намаляване на оборотите и увеличаване на междуфирмената задлъжнялост - най-значими резултати от кризата. Бизнесът против увеличаването на пенсионната възраст
Оценките за бизнес климата се влошават, сочи изследване

Днес беше представено проучване на проучване на НЦИОМ за оценките на бизнес климата в страната и състоянието на собствения бизнес в условия на икономическа криза. То беше представено на пресконференция от Теодора Георгиева от НЦИОМ, предаде Агенция "Фокус" .

Изследването е проведено по метода на пряката анкета сред участниците в Международния технически панаир - Пловдив. То е проведено в периода 28 септември - 2 октомври тази година. Анкетираните са 430 души, представители на български и чуждестранни фирми, участващи на българския пазар.

Нагласи по отношение на възможностите за правене на бизнес. Моментно състояние на фирмите

Регистрира се спад на положителните нагласи по отношение на възможностите за правене на бизнес у нас, стана ясно по време на днешното представяне.

В сравнение с 2008 г. днес респондентите, според които условията за бизнес у нас се подобряват, са шест пъти по-малко (37% през 2008 г., 6% през 2009 г.). В същото време почти три пъти са се увеличили онези, според които условията за бизнес в страната се влошават (24% през 2008 г., 68% през 2009 г.). Най-песимистични преценки демонстрират заетите в селското стопанство, представителите на големи фирми с персонал над 250 служители и на фирмите, определили състоянието си като „лошо".

За една година са настъпили негативни промени в състоянието на значителен дял от фирмите. На сегашното изложение 44% от компаниите заявяват, че преди една-две години са били в „много добро състояние", но едва 4% смятат, че и в момента състоянието им е такова.

Близо една трета (31%) от фирмите в момента преценяват състоянието си като „лошо", а само 5% признават, че то е било такова и преди 1-2 години.

Според 38% от анкетираните най-сериозният проблем пред бизнеса в момента е липсата на достатъчно пазари, където да реализират продукцията си (независимо дали става въпрос за стоки или услуги). Други значими проблеми са нелоялната конкуренция (според 30%) и липсата на капитал (според 15%). Намаленото вследствие на кризата търсене на стоки и услуги води до затруднения при обслужването на кредитните задължения. Ето защо 11% от анкетираните определят кредитите като „невъзможни".

За разлика от миналата година, сега проблеми като липсата на квалифицирана работна ръка и лошата нормативна уредба остават на по-заден план.

Има различия и относно степенуването на проблемите в зависимост от отрасъла и големината на фирмата. Липсата на пазари се явява основен проблем най-често за заетите в сферата на промишлеността, за средните и за големите предприятия. Нелоялната конкуренция и липсата на капитали пречат на развитието на фирмите производители и вносители на селскостопанска техника, както и на заетите в областта на транспорта. Корупцията на държавните служители е сериозна спънка предимно за работещите в сферата на услугите и на енергетиката.

Ефекти от икономическата криза

Икономическата криза в България се проявява най-вече чрез намаляване на оборотите на фирмите (според 68% от анкетираните) и увеличаване на междуфирмената задлъжнялост, стана ясно още днес.

54% от фирмите се оплакват от голямо забавяне на дължими плащания към тях, а 16% признават, че те самите забавят паричните трансфери към други фирми. На този етап стратегията на бизнеса за справяне с последствията от кризата се изразява най-често в замразяване на размера на трудовите възнаграждения (стратегия на 38% от фирмите) и отказ от планирани по-рано инвестиции (35%).

В по-редки случаи ръководствата на фирмите прибягват до радикални мерки, като: съкращаване на персонал (24% от фирмите); намаляване на работното време на част от служителите или принуждаването им да излязат в неплатен отпуск (19% от фирмите); ограничаване и дори да прекратяване част от дейността на фирмата (9% от фирмите).

Мнозинството от участвалите в изследването (58%) не се ангажират да прогнозират продължителността на кризата у нас. 18% смятат, че кризата ще продължи между половин и една година. 11% са песимистично настроени и очакват неблагоприятният период да продължи между една и две години, като това мнение е характерно най-вече за представителите на дребния бизнес и за фирмите оценяващи състоянието си като „много лошо”. Едва 5% от респондентите очакват, че кризата ще приключи в рамките на половин година.

Мерки за излизане от кризата

Съкращаването на срока за възстановяване на ДДС среща най-голямо одобрение от бизнеса като антикризисна мярка. Това стана ясно още от представените днес резултати.

Анкетираните одобряват повечето от предложенията на правителството, синдикатите и бизнеса за подобряване на икономическата ситуация в страната. Най-голямо одобрение (от 87%) среща идеята за съкращаване на срока за възстановяване на ДДС.

Ограничаването на възможността на банките едностранно да променят условията по предоставените от тях кредити се подкрепя от 82% от респондентите. Осъществяването на връзка между информационните системи на НАП и агенция „Митници" се одобрява от 79%. Почти три четвърти от участвалите в изследването (77%) са положително настроени към намерението на управляващите за намаляване на осигуровките с 5% до 2013 г. Три четвърти от анкетираните подкрепят предприетата ревизия на всички сделки, сключени през последната година от кабинета на тройната коалиция. С 66% одобрение се ползва идеята за намаляване на разходите и сроковете за започване на бизнес. Една пета са противниците на тази мярка, вероятно защото възприемат тези изисквания като своеобразна защита срещу нови конкуренти на пазара.

Предложението на някои икономисти за въвеждане на еврото като паралелно на лева разплащателно средство се одобрява от половината от всички анкетирани, а 27% не могат да преценят дали надделяват ползите или недостатъците в подобна ситуация.

Мерките, които анкетираните категорично отхвърлят, са само две: Увеличаването на възрастта за пенсиониране (81% неодобрение); изравняването на възрастта за пенсиониране на мъжете и на жените (63% неодобрение).

Запитани в свободна форма какво биха предложили за по-бързо преодоляване на кризата, 84% от участниците не могат да формулират конкретни мерки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...