Париж и политиката на панталоните

27.07.2011 | 09:55
по статията работи:
Наредба, датираща от 17 ноември 1799 г. и все още в сила, забранява на жените да носят панталони в Париж
Париж и политиката на панталоните

За пореден път някой във Франция се опитва да отмени многовековната забрана за носене на панталони в Париж, пише в. "Фигаро", цитиран от БТА.

Този път инициативата е на френската сенаторка Маривон Блонден, която е представителка на социалистите в горната камара на парламента. Тя внесе в Сената предложение за закон, в който парижката полиция да бъде заставена да отмени многовековна наредба, забраняваща на жените във френската столица да носят панталони.

Тази наредба датира от 17 ноември 1799 г. На теория дамите, които се намират в Париж, би трябвало да искат разрешение от полицията, за да носят панталони и трябва да изтъкнат специална медицинска причина, заради която настояват да прикриват краката си.

Забрана за носене на панталони е била въведена от революционното движение на санкюлотите. Те настоявали да носят панталони, като знак за противопоставяне на буржоата, които носели панталони тип бричове, наречени кюлоти. Заразени от исканията на санкюлотите, парижките жени също поискали да носят панталони, но санкюлотите не одобрили идеята и приели наредба, с която им забранявали официално да носят панталони и натоварвали полицията да следи за изпълнението за забраната.

Днес никой не си спомня за тази забрана, но тя продължава да съществува. Преди сенаторката Маривон Блонден и други се опитаха да постигнат отмяната й. Още през 1887 г. феминистката Мари-Роз Астие дьо Валсер отправила подобно искане до парламента. То не го уважило. През 2004 г. депутатът от Съюз за народно движение Жан-Ив Югон настоял тогавашната министърка на равенството Никол Амлин да отмени наредбата. Тя му отвърнала, че няма нужда, защото обхватът й на приложение бил изцяло символичен.

Подобна била реакцията и на полицията в Париж миналата година. Парижкият общински съвет настоял пред нея за отмяната на наредбата. Но полицията нарекла тази полицейска наредба "юридическа археология" и подчертала, че не е приоритет на парижките полицаи да се занимават с нейната отмяна.

В парламента на Франция депутатките получиха правото да се явяват с панталони едва през 1980 г. Осем години по-рано обаче Мишел Алио-Мари, по онова време технически съветник на министъра на социалните дела Едгар Фор и доскорошна външна министърка на Франция, дръзна да се яви в парламента с панталон. Спряна на входа от разсилен заради нарушението, тя го заплаши, че начаса ще свали панталона си и той беше принуден да я пусне в парламента.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...