Доходността на фондовете за втора пенсия е два пъти по-висока от лихвата по банкови депозити. Това сочи сравнение между данните на Комисията за финансов надзор (КФН) и тези на БНБ.
Средната годишна доходност на универсалните фондове за периода 30 юни 2012г. -30 юни 2014 г. е 6,99%, съобщава в. "Труд". По тези схеми задължително се осигуряват за втора пенсия заетите на трудовия пазар, родени след 1959 година.
Междувременно средната лихва по срочен депозит е 3,59 %, сочат актуалните данни на БНБ.
Доходността на пенсионните фондове е по-голяма и от инфлацията за последните две години, чийто ръст през този период е 0,6% според данните на Националния статистически институт (НСИ).
През предходните 24 месеца всички девет частни пенсионни дружества с универсален фонд са надхвърлили определената от Комисията за финансов надзор (КФН) минимална доходност от 3,99%. Първенец по този критерии е „Съгласие“ с 8%, а на последно място се нарежда „Топлина“ с 4,86%.
Средната годишна доходност при професионалните схеми, който са задължителни за работещите I и II категория труд (миньори, химици, летци, машинисти) за последните две години е била 7,24%.
Най-изгодно за този период е било спестяването в доброволен пенсионен фонд. Възвръщаемостта по тези вложения е нахвърлила 8%, става ясно от данните на финансовия надзор.