3. Саудитска Арабия
Може би един от най-важните въпроси е дали най-големият производител от петролния картел ОПЕК – Саудитска Арабия ще увеличи добива. По-рано през месеца ветеранът Али ал Найми беше сменен от поста министър на петрола от принц Мохамед бин Салман, а инвеститорите нервно следят всеки знак от динамиката на добива на петрола от страната, която нееднократно заяви, че именно производителите с най-ниски производствени разходи трябва да добиват най-много. Добивът на Саудитска Арабия бе увеличен от 9,6 милиона барела в края на 2014 г. до рекордните 10,6 милиона барела през юни миналата година, като от тогава досега средното месечно производство се задържа на около 10,2 милиона барела дневно.
Същевременно според някои анализатори увеличаването на добива до 11 милиона барела дневно ще изисква допълнителни разходи и изкопаването на нови петролни кладенци. „Въпреки че страната несъмнено ще иска да е подготвена за покачващите се цени в условията на свиващия се добив от производителите извън картела, увеличаването на производствения капацитет ще отнеме време“, посочва британската Energy Aspects. И въпреки че добивът на Саудитска Арабия обикновено се покачва през лятото, за да задоволи увеличеното търсене на петрол за производство на електроенергия, може би пазарите ще трябва да изчакат няколко месеца, за да стане ясно дали стрната ще увеличи добива трайно.
4. Шистовият петрол в САЩ
Очаква се средногодишният добив от шистов петрол в САЩ да спадне от пиковата си стойност от 9,4 милиона барела дневно в края на миналата година до около 8,2 милиона барела дневно през 2017 г.
5. Хедж фондовете
Когато цените на петрола достигнаха повече от 10-годишното си дъно от под 30 долара за барел през февруари, хедж фондовете започнаха да купуват. През първите 19 седмици на годината паричните мениджъри се превърнаха в нетни купувачи на суровината, придобивайки почти рекордната стойност от почти 420 милиона барела суров петрол. Същевременно нетните дълги позиции – разликата между очакванията за покачване и спад на цените – достигнаха до почти 250 милиона барела суров петрол.