Петролът поевтинява рязко за втори пореден ден от началото на годината

04.01.2023 | 15:00
по статията работи: econ.bg
През обедната европейска търговия фючърсите на петрол Brent се понижават с 2,6% малко под 80 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол WTI - с 2,45% към 75 долара за барел
Петролът поевтинява рязко за втори пореден ден от началото на годината
Снимка: под лиценза на creative commons

В сряда петролът поевтинява рязко за втора поредна сесия от началото на новата година с оглед на опасения относно по-слабо търсене поради състоянието на световната икономика, по-мекото зимно време и нарастващите случаи на коронавирус в Китай.

През обедната европейска търговия фючърсите на петрол Brent се понижават с 2,6% малко под 80 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол WTI - с 2,45% към 75 долара за барел.

По време на вчерашната първа за годината търговия петролните фючърси поевтиняха с над 4%, отбелязвайки най-солиден дневен спад от ноември 2022 г. насам.

Увеличаващият се брой на смъртните случаи в Китай в резултат на бързото облекчаване на мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса препълва крематориумите в страната и има предупреждения за повече жертви в навечерието на Лунната Нова година, съобщава Блумбърг.

В същото време температурите в САЩ и Европа са над средните за този период от зимата в Северното полукълбо, което пък намаляват страховете от енергийна криза в резултат на недостиг на горива.

Предупрежденията, че предстои рецесия в САЩ и Европа, както и растящите случаи на Covid-19 в Китай продължават да влошават перспективите за петролното търсене.

"Вероятността, че икономическата активност и търсенето на петрол от най-големия вносител в света (Китай) ще продължават да отслабват, докато страната се учи да живее с вируса Covid-19", отбеляза пред Блумбърг Стивън Бренок, анализатор в PVM Oil Associates, като добави: "И не само Китай страда от икономическо неразположение".

Вълната от инфекции и нарастващият брой на смъртните случаи в Китай навредиха на краткосрочната перспектива за търсенето от страна на втората по големина икономика в света, което накара китайските управляващи да увеличат квотите за износ на рафинирани петролни продукти през първите месеци на 2023 г.

Инвеститорите обаче остават предпазливи по отношение на ответните действия от страна на Русия, след като тя забрани (от 5-и февруари) износа на петрол за чуждестранни купувачи, които приеха ценовия таван на Г-7 за руския петрол по море, както и по отношение на перспективата за по-нататъшно съкращаване на производството от формата "ОПЕК +".

Най-големият износител на петрол - Саудитска Арабия може допълнително да намали цените на своя арабски лек суров петрол за Азия през февруари, след като те бяха определени на 10-месечно дъно за този месец, тъй като опасенията за свръхпредлагане продължават да натежават на петролния пазар.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...