Плащанията към фирмата консултант по проекта "Белене" продължават и тази година, заявиха Мария Капон и Иван Иванов от инициативните комитети, които се обявиха против рестарта на строежа на централата.
Според тях ГЕРБ и служебното правителство са платили над 7.5 млн. лв. на консултанта за спряния проект.
От ЕНП представиха три фактури, издадени на НЕК, за плащания към "Уорли Парсънс". Първата, от 10 септември 2012 г., е на стойност над 2.8 млн. лева. Втората е в седмицата след провеждане на референдума - от 4 февруари 2013 г. - за 520 000 лв. Третата е за над 4 млн. лв. и е от 29 май 2013 г. - последният работен ден на служебния кабинет и деня на клетва на новото правителство.
От пресцентъра на служебното правителство опровергаха информацията за плащания по "Белене" на 29 май. "Технологично е абсолютно невъзможно да бъде извършено подобно плащане. Служебното правителство не е сключвало никакви договори за АЕЦ “Белене”, която информация потвърди преди време и пресслужбата на сегашното правителство", се посочва в изявлението.
"Одобрението и подобни плащания имат строго фиксирана процедура, която минава през различни нива на одобрение. Ако фактурата е издадена на 29 май, както се твърди, е невъзможно плащането да бъде извършено в мандата на служебното правителство. Процедурата по одобрение на подобни документи отнема повече от няколко часа, колкото реално е имал този кабинет в този ден" се казва още в съобщението, изпратено до медиите.
Служебният министър на енергетиката Асен Василев също отрече по време на мандата му да са изплащани средства по "Белене". "На 29 май в МИЕТ беше получена фактура за посочената от г-жа Капон сума. В тази връзка г-н Иво Лефтеров, който по това време беше изпълнителен директор на НЕК, разпореди юридическа проверка. Нямам представа как е протекла юридическата проверка и какви са резултатите от нея. На 29 май новият министър на МИЕТ встъпи в длъжност", казва Василев в изявление до медиите.
Междувременно от пресцентъра на Софийска градска прокуратура съобщиха, че прокуратурата разследва длъжностно присвояване за 18 млн. евро по проекта "АЕЦ "Белене".
Събират се и доказателства за други престъпления, включително безстопанственост. Делото е възложено на Следствения отдел при Градската прокуратура. С оглед на интересите на разследването и на следствената тайна, от прокуратурата ще съобщят повече данни след повдигането на съответните обвинения.