Плугчиева: Моделът за усвояване на евросредствата трябва да се промени

15.05.2009 | 12:35
по статията работи:
Да се създаде национална агенция или министерство за усвояване на еврофондовете, предлага председателят на подкомисията по усвояването на европейските средства Радослав Иванов
Плугчиева: Моделът за усвояване на евросредствата трябва да се промени

Снимка: actualno.com

В Европейския съюз българският децентрализиран модел за усвояване на европейските фондове е уникален. Никоя страна-членска няма 9 управляващи органи, каза на дискусия за усвояването на европейските средства вицепремиерът Меглена Плугчиева, цитирана от Агенция "Фокус".

Българският модел включва общо 7 управляващи органи на оперативните програми, един за аграрния и един за рибарския фонд, уточни вицепремиерът. Именно това създава проблемите и напрежението при осигуряването на необходимата координация и комуникация при управлението на програмите, каза още тя.

"Преди една годна всяка една програма работеше сама за себе си без никаква координация. А тези програми са взаимосвързани и техният замисъл е да се търси ефект от тяхното прилагане в синхрон", заяви Плугчиева и допълни, че според нея моделът за усвояването на средствата трябва да бъде променен, но не бива да правим грешката да залитнем от един децентрализиран към един абсолютно централизиран модел.

Всяка промяна на модела изисква нови акредитации от ЕК, а това са тежки процедури. Ако се премине към крайна централизация, ще са нужни от 6 до 12 месеца", обясни вицепремиерът По този начин има опасност да блокираме процеса по усвояване на средствата на стойност 16 млрд. евро от ЕС и националното съфинансиране до 2013 г.

Моделът за усвояване на европейските средства, който работи у нас, не продуцира максималните резултати, каза председателят на подкомисията по усвояването на европейските средства към Комисията по европейските въпроси в парламента Радослав Иванов. По думите му европейският модел сочи, че съществува една цялостна централизация на усвояването на средствата от една институция. Само четири страни имат между 7 и 17 различни управляващи органи и това са последните присъединили се членки на ЕС.

В края на мандата на фона на световната криза, еврофондовете са буферът, който трябва да използваме в максимална степен, смята депутатът. Според него следващата стъпка у нас е да бъде създадена една нова структура за управлението на средствата на ЕС - нещо, което са направили в Словения, Полша и Унгария. По думите му има два варианта за това - да бъде създадена нова национална агенция за усвояване на европейските средства или да има специализирано министерство и трансформация на съществуващите структури, които усвояват еврофондовете.

Плугчиева каза по време на дискусията, че у нас имаме малко опит в правенето на отиди и това е една от причините за допуснатите грешки досега при съществуващата бивша дирекция за одит към МФ.

Имаме много работа по отношение на административния капацитет, каза вицепремиерът. "Той не расте като гъба, това са живи хора, които трябва да бъдат постоянно обучавани", допълни още Плугчиева. От 1 януари 2007 г. над 400 висококвалифицирани държавни служители са отишли в Брюксел в администрацията на ЕК, друга част от обучените кадри са предпочели и частния бизнес.

Вицепремиерът информира, че досега сключените договори по европейските програми откакто сме страна-членка са на стойност над 2,6 млрд. евро.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.05   325 г. – Римският император Константин I Велики свиква Първи Никейски събор, на който е прието "Веруюто". 525 г. – При земетресение в Близкия Изток...