Едва 20% от българите с депозити държат по над 5 000 лв., като общо в банките има 40 млрд. лв. Общо 70% от депозитите са под 1 000 лева. Това заяви кредитният експерт Тихомир Тошев.
По думите му тези 40 млрд. са резултат от тежките години след кризата, тъй като българинът се настрои спестовно, обясни Тошев.
Той отчете още, че е голям и броят на тези, които нямат никакви спестявания и затова по празниците теглят по 200-300 лева стоков или бърз кредит. Това важи за около 16% от хората у нас. Така ниските доходи са накарали всеки шести да тегли кредит за покупки по Коледа.
„Българинът е много чувствителен към всяко поскъпване заради ниските доходи. Продължаваме да сме с най-ниските доходи в ЕС”, отбеляза Тошев.
Според него това е и една от причините българинът да е чувствителен към вдигането на цените на винетките, тока и други.
„Това плаши българина, защото джобът му е доста изтънял“, смята експертът.
По думите на икономиста Мика Зайкова причина да получаваме ниски доходи не са само лошите работодатели. Сред факторите, които оказват влияние са ниското образование и по-слабата производителност.
„Всичко, което има по-добро образование, гледа навън”, каза икономистът Мика Зайкова.
По думите й на този фон 21% от българите са енергийно бедни заради ниските доходи, небалансираните цени на тока и ниска енергийна ефективност.
Тя изрази мнение, че либерализацията на енергийния пазар няма да бъде истинска.
„Ако ние направим истински пазар, не бива да се боим от либерализацията. Либерализацията е конкуренция, тя непременно ще повиши цените. Ние обаче не правим истински пазар – има едни такси, които нямат нищо общо с пазара”, коментира Зайкова.
И двамата експерти са категорични, че финансовата култура на българина се е повишила, информира bTV. Българите са станали по-предпазливи отпреди кризата и са преосмислили поведението си относно финансите.