Поевтиняването на петрола ще доведе до спиране на проекти за 170 мрд. долара до 2020 г.

14.01.2016 | 11:40
по статията работи: Даниел Василев
Възобновяемите енергийни източници привличат нови инвестиции за сметка на изкопаемите горива
Поевтиняването на петрола ще доведе до спиране на проекти за 170 мрд. долара до 2020 г.
Снимка: Sxc.hu

Нови проекти за разработване на находища и добив на газ и петрол на стойност 380 милиарда долара бяха спрени само за последната година и половина, тъй като фирмите се опитват да редуцират разходите си, за да успеят да оцелеят в условията на сриващи се цени на петрола. Някои нови начинания в сектора, чиято обща цена възлиза на 170 милиарда долара и които трябваше да бъдат завършени в периода 2016-2020 г. също вече са замразени, се посочва в анализ на енергийната консултантска компания Wood Mackenzie, предаде Reuters.

Работата по общо 68 големи проекта в сферата е преустановена за последната година и половина, показват данните на компанията, като петролните запаси в тях са еквивалентни на около 27 милиарда барела. Общият добив от тях би възлизал на 2,9 милиона барела дневно през следващото десетилетие, смятат експертите. Това е повече, отколкото произвежда днес Венецуела, се допълва в анализа. Докладът на компанията е публикуван съвсем скоро след като от Barclays оповестиха, че големите компании в отрасъла планират да съкратят разходите си за проучване и добив на петрол и газ с до 20% през настоящата година.

Цените на суровия петрол спаднаха с повече от 70% от средата на 2014 г., достигайки до стойности под 30 долара за барел при бенчмарковите сортове брент и американски лек петрол в средата на януари – най-ниската им цена от 2004 г. насам. Същевременно инвенториите достигнаха рекордно високи стойности, като основната причина за това е продължаващото забавяне на икономиката на Китай, чиито растеж на годишна база спадна под 7% за пръв път от години насам през третото тримесечие на 2015 г.

„Ефектът от спадащите цени на петрола върху компаниите е брутален. Това, което започна в края на 2014 г. като орязване на страничните разходи по проектите за развойна дейност, вече се превърна в хирургическа операция за отстраняване на всички излишни операции и капиталови разходи“, коментира главният анализатор по развойната дейност в Wood Mackenzie Ангъс Роджър, цитиран от Reuters.

Същевременно 2015 г. се оказа изключително добра за инвестициите във възобновяеми енергийни източници. През миналата година те са регистрирали растеж на годишна база от 4%, достигайки рекордните 328,9 милиарда долара, а лидери в развиването на ВЕИ-отрасъла са страните от Африка, Латинска Америка, както и САЩ, Китай и Индия. Така предишният рекорд на средствата, разходвани в сектора, беше подобрен с 3%, показва анализ на Bloomberg.

Графика 1: Инвестиции във възобновяеми енергийни източници в световен мащаб

215319

Източник: Bloomberg

Освен ръст на инвестициите в сектора, през 2015 г. бяха инсталирани и рекорден брой ВЕИ мощности, като мощността на вятърните централи достигна 64 гигавата, а тази на соларните панели – 57 гигавата, посочват още анализаторите. Това е ръст от 30% спрямо година по-рано.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...