Потребителското доверие за страните от еврозоната достигна най-високото си ниво от 2007 г. насам, показват данните на Европейската комисия (ЕК). Изчисленията регистрират сериозен ръст на индекса на потребителското доверие от минус 6,7 през февруари до минус 3,7 през март, съобщава „Бизнес инсайдър“.
Индикаторът нарасна солидно в края на 2012 г., когато резултатите говореха за излизане на страните от блока от кризата. Тази тенденция се запази до средата на 2014 г. През втората половина на миналата година обаче, едва излезли от рецесия страните от еврозоната бяха изправени пред опасността на нова такава, заради лошите икономически резултати.
Въпреки това след спад в индекса на потребителското доверие през есента и зимата на 2014 г. в началото на новата година индикаторът отбеляза сериозен ръст. За това говори и повишеното икономическо доверие, което се измерва от ЕК. През март до е нараснало до 103,9 пункта, което е най-високото ниво от средата на 2011 г.
В същото време обаче резултатите за България не са толкова добри. Индексът на потребителското доверие у нас е отчел спад за първи път от пет месеца насам. Данните на Комисията показват, че през март показателят е намалял до 101,6 пункта от 103,8 пункта за предходния месец.
Положителните икономически резултати обаче може да бъдат повлияни от еврото, което продължава да поевтинява през първите месеци на 2015 г. Скоро от Goldan Sachs промениха прогнозата си за курса на единната валута. Според нея доларът ще поскъпне до 1,02, 1 и 0,95 евро през съответно първото тримесечие, шестмесечието и края на 2015 г., като в предходния анализ на институцията са заложени съответно 1,12, 1,10 и 1,08 евро за същите периоди.
От финансовата институция смятат още, че през следващите две години европейската валута ще се срине до рекордно ниски стойности. Според прогнозата американският долар ще нарасне още до 0,85 за евро през 2016 г. и до 0,80 за евро през 2017 г.
Още по темата четете тук.