Служебният кабинет може би ще има голям късмет. Това заяви пред bTV експертът по изборни системи Михаил Константинов, като заяви, че това ще бъде 13-то поред правителство, което ще поеме управлението на 13 март (13.03). Според него умните хора се радвали на числото 13.
Константинов коментира, че трябва да се даде шанс на новия кабинет, иначе лодката на държавата щяла да потъне. Според него било "абсолютно малоумие" представителите на служебното правителство да бъдат очерняни още преди да започнали да работят.
Същевременно социологът Кольо Колев предупреди за опасността от "мотиките" в администрацията, които могат да ударят министрите. Според него членовете на правителството щели да бъдат посрещнати от чиновници, назначени по схемата "батко - братко", които не можели "на две магарета сламата да разделят". Според Колев назначаването на кабинета ще успокои хората. Според него протестите започвали да затихват и били като "перманентната ерекция" и ставали болезнени.
Експертите предупредиха, че е опасно да се напомпват очакванията към служебния кабинет, тъй като той ще има по-малко от три месеца живот. Също така те са на мнение, че за да бъде успешен кабинетът, на всеки две седмици премиерът Марин Райков трябва да отчита пред хората какво е свършено от правителството.
Основното, с което трябва да се заеме служебното правителство, е да организира честни избори и да запази стабилността във всичките й аспекти. Това каза депутатът от ГЕРБ Димитър Главчев. По думите му трябва да се запази стабилността – финансова, политическа. Според Главчев има много сериозното натоварване с очаквания заради обстановката в момента. "Кабинетът е много добре подбран”, смята той.
"Колкото до кандидатурата за вътрешен министър, аз виждам, че пак се започва рефренът, че няма да са честни изборите. Петя Първанова от 2001 г. е на ръководна длъжност в МВР”, посочи Димитър Главчев. По думите му е важно служебното правителство да спази бюджетната рамка. По думите му служебното правителство може да пренасочва разходи за сметка на едни разходи, може да се насочат разходи в социалната политика. "Сериозни са очакванията към това правителство", каза той, но според него трябва да се даде време на кабинета.
Същевременно по думите на Петър Корумбашев от БСП наистина прави впечатление доста амбициозните задачи на служебното правителство. "Няма нищо лошо човек високо да постави летвата, ако може да я стигне", смята той.
"Впечатлението, което оставят министрите, които са назначени е, че част от тях са били заместник-министри. Трябва да бъдат освободени всички заместник-министри и всички областни управители", каза Корумбашев пред БНР.
"По отношение на ползването на МВР за политически цели става дума за смяна и на ръководството на МВР. По отношение на следенето на лидери на протестиращите МВР трябва да отговори министърът на вътрешните работи, заяви още той.
"За мен в кабинета преобладават непознати лица. Ще гарантира честност и прозрачност на изборите. За мен изключително важен знак е изборът на финансов министър – това е знак за финансова дисциплина и запазване на валутния борд", заяви пък Диана Йорданова от ГЕРБ. По думите й досегашното правителство не е успяло с баланса между твърдите фискални мерки и създаване на условия за увеличаване на доходите.
Найден Зеленогорски от „България на гражданите“ настоя за освобождаване на областните управители. "Нашето изискване от самото начало беше да има непартийни лица. Има такива, но има и политически", каза той.
"Служебният кабинет на първо място може да покаже нови лица и евентуално нов стил на управление, вече показа нов начин на комуникация, защото съставът не беше съобщен, а беше публикуван, така че да има равнопоставен достъп", коментира политологът Румяна Коларова пред БНТ. "Президентът се опита да заяви и нови приоритети", смята тя.