Нова схема за осигуряване на работа в чужбина се използва все по-често у нас. Целта е работодателят да наеме фиктивно служител, като веднага след сключването на договор го изпраща на командировка в чужбина. По този начин реално легално се осигурява заетост на тези хора извън страната , но се заобикаля изискването това да се прави от лицензирани посреднически фирми. По този начин работодателите и кандидатстващите за работа зад граница си спестяват време и средства, съобщава в-к „Монитор“.
Проверки на Главната инспекция по труда (ГИТ) са установили ръст на нарушенията с командировки на работници за повече от месец в чужбина. От своя страна наетите хора се оплакват, че се трудят за по-ниски заплати от минималното им равнище за конкретната длъжност в страната, в която са ги изпратили да работят.
От инспекцията са отчели общо 315 нарушения при наемането на българи за работа извън България в рамките на първите шест месеца на 2014 г. Това показва, че тези злоупотреби са се увеличили с близо 50% в сравнение със същия период на миналата 2013 г.
Посредническите фирми от своя страна също са си измислили схема – те използват договори за консултантски услуги, за да прикриват посредническата си дейност, която трябва да се лицензира от Агенцията по заетостта. По този начин тези компании оправдават парите, които събират от кандидат-гурбетчиите за квартира и път.