Работодатели укриват служители от ГИТ в хладилни камери

05.08.2010 | 13:49
по статията работи:
Инспекцията отчете резултатите от кампанията за законосъобразност на трудовите правоотношения, която стартира в средата на месец юни
Работодатели укриват служители от ГИТ в хладилни камери

Работодатели укриват свои служители от инспекторите на Главна инспекция по труда (ГИТ) в хладилни помещения и асансьори. Това съобщи днес директорът на инспекцията  Румяна Михайлова по време на представянето на резултатите от кампанията за законосъобразност на трудовите правоотношения, която стартира в средата на месец юни, предаде БГНЕС.

Работа през нощта в шивашки и дървообработващи предприятия с цел избягване на проверки от Главната инспекция по труда е една от новите практики, засечени по време на лятната кампания на инспекцията, стана ясно още днес.

Проверките са установили масово въвеждане на 4-часов работен ден, но при 8 и повече часове реален труд в предприятията. Често при проверките работодателят и самите работници отказват да съдействат и се държат грубо, а в случай че обектът се охранява от служители, те редовно отказват да пуснат инспекторите в предприятието, обясни Михайлова, предаде Dariknews.bg. Тя даде следния пример с търговски обект на курортния комплекс "Елените":

6-7 бармани и сервитьори са били скрити в работещо хладилно помещение при проверката на инспекторите в затворен курортен комплект с пропусквателен режим в Ловешка област. След като по случая постъпва допълнителна информация от ГИТ от страна на работник във фирмата, инспекторите правят повторна проверка. Тогава схемата се е променила и те са били укрити в сутеренно помещение на друг търговски обект.

Работници са били укривани и във фирми от шивашката промишленост. 41 души, работещи в цех за риба в Любимец без трудови договори, също са били скрити от инспекторите. В Благоевград 10 работници са били затворени в товарен асансъор във фирма "Блажеви" ООД.

Конкретен повод за провеждането на тази кампания на ГИТ е установената тенденция на задълбочаване на нарушенията, свързани със законосъобразното наемане на работа, увеличаване на сезонната заетост и увеличаването на броя на жалбите и сигналите по въпроси, свързани с трудовите договори. В кампанията участват и представители на НОИ, Агенцията по заетостта и НАП, както и органите на реда, като се увеличават случаите, в които полицията взима участие в проверките.

Към момента са установени случаи на работа без договори 891, констатирани са 2538 нарушения по заплащането на труда, за отстраняването, на които са дадени 2138 задължителни за изпълнения предписания, 1551 са нарушенията на работното време. По време на проверките нерядко работодателите представят сключени трудови договори, чиято регистрация в НАП предхожда с ден проверката или съвпада с датата на проверката, представителите на охранителните фирми забавят достъпа на инспекторите до предприятието и понякога заключват входните врати на предприятието.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...