Регионалните капиталови пазари трябва да останат независими

20.11.2007 | 14:11
по статията работи: econ.bg
"Местните компании предпочитат акциите им да се търгуват на борси с регионално значение", обяви Хайнрих Шалер от Виенската фондова борса по време на 10-я икономически форум на ЦЕИ, провеждащ се в София
Регионалните капиталови пазари трябва да останат независими

Регионалните капиталови пазари трябва да останат независими. Това обяви Хайнрих Шалер, член на ръководството на Виенската фондова борса, по време на провеждащия се в София Десети Икономически форум на високо равнище на Централноевропейската инициатива. Връзката между борсите обаче е много важна – техническият обмен на данните ще улесни международните инвеститори и борсовата търговия като цяло.

Виенската борса има съществен принос за активизирането на пазарите в Централна и Югоизточна Европа. Чрез многобройни спогодби и споразумения за сътрудничество с регионални борси ние прилагаме нашите експертни познания в областта на дизайна, развитието, усъвършенстването и маркетинга на тези финансови места”, подчерта още Хайнрих Шалер.

В периода 2006–2007 година Виенската борса е сключила няколко споразумения за изграждане на платформи за обмен на данни – най-важните са с фондовите борси в Будапеща и Букурещ. Компанията, собственик на борсата, е увеличила дела си до 69 на сто в борсата в Будапеща. Борсата във Виена предлага стратегическо партньорство на тези борси – обмен на информация и ноу-хау.

Като интересни за бъдещото развитие на Виенската борса г-н Шалер посочи борсите в Загреб, Белград, Баня Лука, Сараево и София. „Не е тайна, че Виенската борса все така продължава да е много заинтересована от придобиването на 44% дялово участие на БФБ в София” , подчерта Шалер.

Според вижданията на компанията тези борси от Централна и Източна Европа ще останат независими на местния пазар, ако Виенската фондова борса закупи дял в тях. Опитът показва, че местните компании предпочитат акциите им да се търгуват на борси с регионално значение.

Като друго предимство на стратегическо партньорство между борсите, Шалер изтъкна и интернационалността на Виенската борса както по отношение на участниците в търговията, така и по отношение на потребителите на данни.

През последните 5 години фондовата борса във Виена се радва на изключително силно развитие, обяви Шалер. Общата пазарна капитализация надминава 5 млрд. евро. Това се дължи както на благоприятната ситуация на международните пазари, така и на вътрешното развитие на австрийския пазар.

Най-големите инвеститори във Виенската борса са с произход от САЩ, Великобритания и Германия. Те представляват повече от половината инвестиции в компанията.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...