Руската централна банка се опитва да спаси рублата от потъване

20.10.2014 | 14:13
по статията работи: Георги Велев
Банката е направила интервенции на пазара за 13,3 млрд. долара
Руската централна банка се опитва да спаси рублата от потъване

Руската централна банка продължава да повишава търгувания коридор на рублата спрямо "кошницата" евро – долар и да провежда големи по размер интервенции на валутния пазар. Това се прави с цел да се ограничи срива на рублата, който започна през последните месеци.

РЦБ обяви, че в края на миналата седмица (в петък) е повишила с нови 5 копейки валутния коридор на рублата спрямо евро – долар до 37,30 – 46,30 рубли. Банката е била принудена да проведе поредна интервенция на валутния пазар, продавайки в четвъртък (16-и октомври) нови 2,118 млрд. долара, за да забави продължаващото "свободно падане" на руската рубла.

От началото на месеца насам РЦБ беше принудена да направи цели 38 корекции в търгувания коридор на рублата, изразходвайки в същото време за интервенции около 13,3 млрд. долара от нейните валутни и златни резерви. Руската централна банка е на четвърто място в света по размер на своите валутни резерви, като в началото на месеца са били за 454,7 млрд. долара.

Въпреки агресивните мерки на РЦБ рублата продължава да бъде подложена на силен натиск от продажби, като от началото на годината насам тя се обезцени с около 19% спрямо щатския долар. Заложеният от банката валутен коридор в началото на октомври беше на нива 35,40-44,40 рубли и до края на миналата седмица беше повишена над 30 пъти до новия коридор на търговия 37,30-46,30 рубли.

Основната причина за рязката обезценка на руската валута е продължаващото изтичане на капитали от страната в резултат на санкциите на Запада спрямо Москва около украинската криза, както и забраната на руските банки и компании да се финансират от европейските пазари. Неспособни да се финансират на западните финансови пазари, руските фирми и заемодателите купуват повече долари и евро на местния валутен пазар, което води до обезценка на рублата, припомня БНР.

Друг ключов негативен фактор е солидният спад на глобалните цени на петрола от юни насам с над 20%. В момента фючърси на петрола тип "брент" опитват известна стабилизация, повишавайки се с 0,08% към 86,23 долара за барел, след като през миналата седмица се сринаха до 4-годидшно дъно  - около 82,70 долара за барел.

Руската икономика е много чувствителна спрямо цените на петрола, както и на курсовете на еврото и долара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...