Правителството на САЩ представи приоритетите си в предстоящото предоговаряне на Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА ), предадоха световните агенции.
Търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър представи късно снощи доклад от 18 страници, очертаващ целите на Вашингтон в предоговарянето на НАФТА с Канада и Мексико. Наред с намаляване на търговския дефицит администрацията иска да включи в сделката глава за дигиталната икономика, както и да засили задълженията за трудовия пазар и защитата на околната среда.
На дневен ред са и изменения в означенията за произход. Ще се търсят също премахване на пречките пред американските инвестиции и предотвратяване на валутни манипулации от страна на Канада и Мексико.
В документа, изпратен в Конгреса, Лайтхайзър посочва, че администрацията ще се стреми да премахне несправедливите субсидии и практиките, които изкривяват пазара, отбелязва Ройтерс.
"Твърде много американци пострадаха заради затворени заводи, изнесени (в чужбина) работни места и нарушени политически обещания", подчерта той в изявление.
Правителството уведоми Конгреса през май за плановете си да предоговори НАФТА. Според процедурата законодателите могат да отхвърлят ново споразумение, но не и да предложат изменения.
Новите цели в преговорите за НАФТА са необходимо изискване, за да могат преговорите да започнат през идните 30 дни. Те са и първият сигнал за точните намерения на администрацията на Доналд Тръмп, която даде големи обещания за промени в търговията.
Преговорите с Канада и Мексико според плановете трябва да започнат на 16 август, уточнява ДПА.
Президентът обеща да възстанови американски работни места в производството и да повиши възнагражденията чрез нови търговски споразумения.
Поддръжници на НАФТА обаче отбелязват, че сделката дава възможност на компаниите да предлагат по-ниски цени за широка гама продукти от автомобили до прахосмукачки, с което помага на множество потребители в САЩ. Държавният глава твърди, че просто търси справедливи условия за американските компании и работници, но би приел и "ако условията са леко в наша полза", припомня АП.
През 2016 г. САЩ имаха търговски дефицит от близо 8 млрд. д. с Канада и 63 млрд. д. дефицит в търговията със стоки и услуги с Мексико. Търговията между страните по НАФТА се оценява на над 1,2 трлн. долара./investor.bg/