Вместо да приюти Софийския районен съд, Военното НДК ще се влезе във фокуса на внимание на магистратите от Апелативния съд. Причина за това стана спор за авторски права, информира bTV. Създателят на проекта за преустройство на сградата обвини правосъдното министерство, че е нарушило авторските му права, обявявайки открита обществена поръчка.
Историята на Военното НДК е дълга. Министерството на отбраната (МО) се опита без успех да продаде сградата. След това тя беше прехвърлена на Министерството на правосъдието, което обяви поръчка за 9 млн. лв. за реконструкция на постройката.
В нея трябваше да се нанесе Софийският районен съд, чиито служители излязоха на стачка заради лошите условия, при които работят в сегашната си сграда.
Фирмата, която създаде проекта за преустройството, обаче тръгна на съдебна битка.
"Министерство на правосъдието ще трябва да заплати обезщетението за нарушаване на авторските права - има неточности и лъжи в тръжната документация, които занижават разходите", каза арх. Марин Бакалов, който е ръководител на проекта.
Същевременно от правосъдното ведомство твърдят, че обществената поръчка е проведена по абсолютно прозрачен начин.
Дори и спорът да приключи бързо, военното НДК няма да бъде готово скоро. От консорциума, спечелил търга, обясниха, че след издаването на разрешителното за строителство ще им трябват 5 месеца, за да преустроят кинозалата на армейския комплекс в съдебна палата с 35 зали.
Идейният проект вече е внесен в направление "Архитектура и градоустройство" на Столичната община.
От Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) обаче са предупредили местната власт да не съгласува проекта, тъй като той е обект на съдебен спор.