Синдиците се оплакаха, че не могат да защитят кредиторите добре

09.02.2017 | 17:15
по статията работи: econ.bg
В България има вписани 250 синдици. Предвижда се новата асоциация да има срещи с асоциацията на работодателите и на банките
Синдиците се оплакаха, че не могат да защитят кредиторите добре
Снимка: под лиценза на creative commons

За по-добра законова уредба и повече възможности за синдиците да защитават правото на кредиторите и на длъжниците в проблемните предприятия настояват от новоучредената Асоциация на синдиците, съобщи БНР. Те предлагат да има единен регистър на продажбите в рамките на производство по несъстоятелност. Целта на регистъра е информацията да достига до по-голям кръг лица.

Производството по несъстоятелност започва по отношение на длъжник, който не може да покрие задълженията към кредиторите си. То се явява крайно средство за събирането на вземанията на кредиторите по принудителен път и започва тогава, когато икономическото състояние на длъжника е изключително тежко и финансовото му оцеляване е под въпрос. Основната функция на синдика като движеща фигура в производството по несъстоятелност е да защитава интересите на фирмата, от една страна, и нейните работници и служители, както и кредиторите й, от друга. 

Според експертите, по-доброто производство по несъстоятелност ще се отрази ползотворно на икономиката и ще защити и кредитните институции.

В момента синдикът не може да защити кредиторите в достатъчна степен, обясни председателят на асоциацията Мария Шукерова. "Производството по несъстоятелност се явява единствен целесъобразен начин за уреждане на отношенията между длъжниците и техните кредитори", допълни тя.

Търговската несъстоятелност има изключително важно значение за бизнес климата в страната - тя предопределя до голяма степен интереса на инвеститорите, коментира от своя страна Димитър Тодоров.

Синдикът Веселин Георгиев пък каза, че удовлетвореността на кредиторите е 30 % в производствата по несъстоятелност. "Повече от 40 години в модерните законодателства се налага принципа на втори шанс на длъжника, на предприятията в производствата по несъстоятелност. Именно лице, което е способно да развие едно търговско дружество, едно успешно предприятие, трябва да получи втори шанс. За съжаление вторият шанс в България е разбиран като изгоден шанс, удобен случай за консумация на активи и права, а не за развитие", обясни той.

От асоциацията не коментираха работата на синдиците във фалиралата КТБ.

Димитър Тодоров обаче подчерта, че в много случаи е имало неразбиране от обществото. "Много неща се изляха по синдиците на КТБ, които не отговаряха на обективната истина от правна страна. В публичното пространство се хвърля една кал по професията и по конкретни лични имена, за да се каже колко лош всъщност е синдикът", обясни той.

Именно затова от новоучредената асоциация са решени да реагират, когато необосновано се засяга името на действащ синдик и проблемите на закона се прехвърлят върху действия на синдиците.

В България има вписани 250 синдици. Предвижда се новата асоциация да има срещи с асоциацията на работодателите и на банките. Според експертите професията трябва да е прозрачна, да се ползва с престиж в обществото. Затова и асоциацията ще има етичен кодекс.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...