Дейността на Агенцията за борба с градушките трябва да се разшири в Югоизточна и Югозападна България. Това заяви Петър Янков, управител на частен метеорологически офис.
Синоптикът уточни, че агенцията използва малка част от капацитета на локаторите само за летните месеци, през зимните поради липса на средства локаторите не работят. За сравнение, например румънските радиолокатори, действат и през зимата.
Още на 25 юни тази година от ведомството обявиха, че разширяването на защитените земи ще струва около 12 млн. лв. Парите ще стигнат за покриването на нови 6 млн. дка в районите на Хасково, Любимец и Ямбол.
По думите му ползите от радарите на българската агенция за борба с градушките станали ясни при унищожителната градушка над София в началото на юли, информира в. „24 часа“. Тогава стана ясно, че в целия ЕС няма технология, която да защитава градовете от ледените късове.
Оказа се, че агенцията е била една от малкото институции, предупредили за опасния облак 10 минути преди градушката. Информацията от трите радарни станции на агенцията автоматично се изпращат до Военно въздушните сили, Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение", "Гражданска защита" и Института по метеорология и хидрология на БАН.
В резултат на градушката в София стотици коли бяха очукани, много прозорци счупени, имаше и човешка жертва.
Системата за противоградова защита в България е създадена през 1968 г. към Министерството на земеделието. Изпълнителна агенция “Борба с градушките” защитава територия от 17 млн. дка ниви в силно градобитни райони в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен. Това е близо 50% от субсидираните от ЕС 38 млн. декара земи у нас.
Дейността на Агенцията се осъществява чрез наблюдение на атмосферните процеси с доплерови радари и провеждане на активни въздействия. До момента са изстреляни малко над 13 000 противоградови ракети. За целия активен сезон на 2013 г. са изстреляни 5100, а за сезон 2012 - 2 800.