Спорът между депутатите заради вноските за втора пенсия продължава

18.12.2014 | 12:00
по статията работи: Мина Стойчева
Според социалния министър предлаганите промени са прибързани
Спорът между депутатите заради вноските за втора пенсия продължава
Снимка: Thinkstock/Guliver

Предлаганите промени в пенсионната система предизвикаха множество спорове между народните представители в парламента, а и извън него. Част от тях се противопоставят на предложението работещите сами да избират къде да отива вноската им за втора пенсия.

Според вицепремиера и министър на социалната политика Ивайло Калфин решението за подобна промяна е била взето прибързано и без обсъждане. „Начинът, по който се предлага това предложение, то не дава стабилност. Това дойде изневиделица и в никакъв случай не е добро за бизнес средата”, смята той, цитиран от БНР.

Калфин посочва още, че надали голяма част от българите ще побързат да прехвърлят средствата си от универсалните фондове в Националния осигурителен институт (НОИ).

„И не е задължително да се прехвърли от едното място на другото. Аз примерно нямам намерение да си пренасям капиталовата схема. Правото на избор е еднократно от посока на частните фондове към солидарния, тъй като солидарният няма лични сметки... Но и е солидарна системата. Там тези пари, които влизат този месец, се похарчат следващия месец, движението към него няма как да запази личната партида”, обяснява министърът.

От своя страна депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров също не застава зад промените по отношение на втората пенсия. „Защо ГЕРБ бързат с частични промени в пенсионната система, при положение, че за март догодина е планиран  дебат за  цялостна реформа”, попита той в ефира на bTV.

Според Димитров предприемането на подобна стъпка в момента е неправилно. „Странно е сега да се правят промени на парче в пенсионната система, това е много неправилен подход. Крайно съмнително е, че част от реформите се вадят пред скоба“, казва още той.

На друго мнение е депутатът от ГЕРБ Светлана Ангелова. Тя коментира, че управляващите не се притесняват от липсата на подкрепа от страна на Реформаторския блок по отношение на предлаганата реформа.

„Не се прави революционна промяна, която да е свързана с коалиционен скандал. След 1 януари 2015 г. няма да се промени нищо“, обяснява тя. Според нея дори има възможност до края на седмицата реформаторите да променят своето мнение по въпроса и да го подкрепят на гласуването в петък.

Във вторник членовете на парламентарната комисия по бюджет и финанси одобриха промени в Кодекса за социално осигуряване. Според измененията гражданите, които навлизат на пазара на труда, ще  разполагат с една година, за да си изберат пенсионен фонд. Ако те не се възползват от тази възможност, ще бъдат зачислени в НОИ. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 28.06   1098 г. – Рицарите от Първия кръстоносен поход разбиват селджукския военачалник Карбука при Антиохия. 1243 г. – Започва понтификата на папа Инокентий IV. 1519...